Konferencja: Bezpieczeństwo w sieci. #patotreści #uzależnienia_behawioralne

Celem konferencji jest inspirowanie i promowanie nowych rozwiązań w zakresie przeciwdziałania uzależnieniom behawioralnym (zaburzeniom nawyków i popędów), które obok środków odurzających stanowią poważne zagrożenie dla zdrowego rozwoju młodego człowieka. Konferencja ma na celu także zapoznanie nauczycieli, wychowawców i pedagogów szkolnych z rosnącą skalą szkodliwych treści w internecie oraz ich potencjalnego wpływu na młodych odbiorców.

Konferencja jest współorganizowana przez Wydział Współpracy Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego oraz Zachodniopomorskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli.

9.00–9.30        Otwarcie konferencji
9.30–11.00      Wojna światów – czy wirtual wygra z realem – patotreści w Internecie i ich wpływ na dzieci i młodzież, dr Leszek Mellibruda
11.00–11.15    Przerwa kawowa
11.15–13.00    Patotreści w Internecie. Raport o problemie, Łukasz Wojtasik, Ewa Dziemidowicz, Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę
13.00–13.30    Przerwa na lunch
13.30–14.30    Kiedy dużo to za dużo? Mechanizmy i dynamika uzależnienia od czynności realizowanych w sieci, Joanna Flis
14.30–14.45    Prezentacja grafiki, Tomasz Panek

Informacje o prelegentach:

dr Leszek Mellibruda
Psycholog społeczny i biznesu, autor 80 publikacji naukowych i ponad 250 publikacji popularnonaukowych. Oprócz prowadzenia szkoleń zajmuje się m.in. konsultingiem i promocją psychologii w TVP-Info, POLSAT-Wydarzenia, TVN BiŚ. Przez 2 lata był także współautorem cotygodniowej audycji Psychologia Biznesu – w radiu TOK FM. Posiada bogate doświadczenie zawodowe, aktywnie uczestniczył w 40 zjazdach i kongresach naukowych. Przez 6 lat był wykładowcą w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej (Projekt IKAR). W 2011/2012 był Doradcą Ministra Edukacji Narodowej. Współpracował z Krajową Radą Radców Prawnych (doradca Prezydium) i Krajową Radą Komorniczą (doradca Prezesa, współpraca z Rzecznikami Izb Komorniczych). Odbył studia podyplomowe m.in. w Baltimore w USA. Jest konsultantem Europejskiego Forum Przedsiębiorczości i ekspertem Klubu Integracji Europejskiej. Od roku 2014 do 2017 – visiting professor Center for Advanced Studies (wykładowca psychologii dla doktorantów Politechniki Warszawskiej).

Ewa Dziemidowicz
Terapeutka psychologii procesu, absolwentka Indianapolis University, ekspertka ds. bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w Internecie. Pracuje z dziećmi, młodzieżą i rodzicami w Poradni „Dziecko w Sieci” Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę. Jest naczelnym redaktorem magazynu „Digital Youth” (dawniej pod nazwą „Numa Numa”) promującego wśród młodzieży pozytywne zastosowania internetu i nowych technologii. Prowadzi szkolenia i warsztaty w zakresie bezpieczeństwa online, dotyczące m.in. cyberprzemocy, ryzykownych zachowań online, sekstingu, problemu uwodzenia w sieci, nadużywania nowych technologii, skierowane do dzieci, młodzieży, profesjonalistów oraz rodziców, a także dotyczące uważnego rodzicielstwa dla profesjonalistów i rodziców. Ukończyła Szkołę Trenerów House of Skills i FDDS, a także roczne studium facylitacji konfliktów. Autorka lub współautorka programów szkoleniowych dla profesjonalistów oraz scenariuszy zajęć edukacyjnych dla młodzieży.

Łukasz Wojtasik
Ekspert do spraw bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w internecie. Prowadzi wykłady i warsztaty z zakresu cyberprzemocy, sekstingu, uzależnienia od internetu, problemu uwodzenia online, ochrony prywatności w sieci i inne. Z Fundacją Dajemy Dzieciom Siłę związany od 1997 r. – członek zarządu, koordynator programu „Dziecko w Sieci”. Autor pierwszej polskiej kampanii na temat zagrożeń dla dzieci online „Nigdy nie wiadomo, kto jest po drugiej stronie” oraz wielu innych: „Sieciaki”, „Stop Cyberprzemocy”, „Mama, Tata, Tablet”, „Pomyśl zanim wrzucisz”, „Uważni Rodzice”. W 2014 roku odznaczony Brązowym Krzyżem Zasługi za w kształtowanie polskiego systemu pomocy dzieciom krzywdzonym. W 2017 roku uznany przez Szerokie Porozumienie na Rzecz Umiejętności Cyfrowych Polsce za jedną ze 100 osób, które w sposób szczególny swoją aktywnością przyczyniły się do rozwoju umiejętności cyfrowych w Polsce.

Joanna Flis
Doktorantka na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Szczecińskiego. Magister psychologii, certyfikowany specjalista Psychoterapii Uzależnień i Współuzależnienia (certyfikat PARPA 1455). Certyfikowany neuroterapeuta ISNR. Członek Nadzwyczajny Wielkopolskiego Towarzystwa Terapii Systemowej. Magister psychopedagogiki, magister pedagogiki prewencji patologii i zagrożeń społecznych. Ukończyła studia I stopnia z pedagogiki resocjalizacyjnej. Od kilku lat zajmuje się popularyzacją wiedzy na temat psychologii i psychoterapii. Autorka licznych artykułów i opracowań.

Konferencja: Bezpieczeństwo w sieci. #patotreści #uzależnienia_behawioralne
Termin: 7 listopada, godz. 9.15–14.45
Miejsce:
Zachodniopomorskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli
ul. Gen. J. Sowińskiego 68, Szczecin
sala konferencyjna
Konferencja bezpłatna

Osoby zainteresowane udziałem w konferencji prosimy o zarejestrowanie się za pośrednictwem Internetowego Systemu Obsługi Szkoleń – numer formy doskonalenia: III/15.