„Jeden język ustawia Cię w korytarzu życia. Dwa języki otwierają każde drzwi po drodze”.
(Frank Smith).
W polskich szkołach uczy się ponad 57 tysięcy cudzoziemców. Ich liczba corocznie wzrasta. Podczas naszej konferencji poznają Państwo sposoby pracy z uczniem niepolskojęzycznym, uwzględniające aspekt psychologiczny oraz prawny.
Program konferencji „Uczniowie niepolskojęzyczni w polskiej szkole”
Program konferencji:
15.00–15.15 – Otwarcie konferencji
15.15–16.00 – Jak przeżyć dwujęzyczność? Dziecko – rodzina – szkoła – szanse i wyzwania,
dr Anna Mróz
16.00–16.45 – Uczeń obcokrajowiec w polskiej szkole – prawo i praktyka, Joanna Majchrzak
16.45–17.30 – Wykorzystanie tekstów reklamowych w nauczaniu frazeologii dziecka obcojęzycznego
w szkole, dr Anna Szyntor-Bykowska
Termin: 24 lutego, godz. 15.00–17.30
Prelegenci: Joanna Majchrzak, dr Anna Mróz, dr Anna Szyntor-Bykowska
Forma bezpłatna
Link do platformy, na której odbędzie się konferencja, zostanie rozesłany pocztą e-mail do zainteresowanych osób, które zarejestrują się za pośrednictwem Internetowego Systemu Obsługi Szkoleń – numer formy doskonalenia: III/16.
Informacje o prelegentach
Joanna Majchrzak – nauczycielka dyplomowana, ukończyła studia magisterskie z nauczania początkowego na Uniwersytecie Szczecińskim oraz podyplomowe dotyczące nauczania języka polskiego jako obcego na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Posiada dziesięcioletnie doświadczenie w nauczaniu języka polskiego jako obcego.
dr Anna Mróz – językoznawczyni, dydaktyczka języka polskiego i rosyjskiego w Instytucie Slawistyki Uniwersytetu w Greifswaldzie. Jako ekspertka w dziedzinie dwu- i wielojęzycznego rozwoju dzieci prowadziła liczne projekty, seminaria i szkolenia dla rodziców i przedszkoli. Przez dwa lata sprawowała opiekę merytoryczną nad 15 niemieckimi przedszkolami wprowadzającymi język polski na Pomorzu Przednim w ramach projektu „Język Sąsiada”. Zasiada w zarządzie organizacji pożytku publicznego SprachCafé Polnisch e.V. – Polska Kafejka Językowa.
dr Anna Szyntor-Bykowska – językoznawczyni, nauczycielka dyplomowana języka polskiego. Pracowała jako nauczycielka języka polskiego jako obcego w Szkole Języka i Kultury Polskiej dla Cudzoziemców na Uniwersytecie Szczecińskim oraz Szkole Języka Polskiego dla Cudzoziemców „Polish is my love”. Ukończyła liczne kursy i szkolenia dotyczące nauczania języka polskiego jako obcego.