Konferencja „Słowa żyją. Najnowsze tendencje rozwojowe współczesnej polszczyzny”

Serdecznie zapraszamy do udziału w konferencji „Słowa żyją. Najnowsze tendencje rozwojowe współczesnej polszczyzny”, która odbędzie się online 29 czerwca, w godzinach 10.00–14.15.

Na program konferencji złożą się: wykłady e-learningowe na platformie, prezentacja materiałów przygotowanych przez prelegentów, dyskusja moderowana na czacie.

Konferencja: Słowa żyją. Najnowsze tendencje rozwojowe współczesnej polszczyzny
Zakres tematyczny: Komunikacja hipertekstowa, język w sieci. Zmiany w polszczyźnie młodzieży. Język w przekazie i komentarzu sportowym. Język radia, prasy i telewizji, programy informacyjne. Zasoby biblioteki cyfrowej dla nauczycieli.
Termin: 29 czerwca, godz. 10.00–14.15
Koordynatorki:
Klaudia Szostak, dr Anna Kondracka-Zielińska
Prelegenci: dr Sławomir Iwasiów, dr Rafał Sidorowicz,  Justyna Suchecka, Jarosław Marendziak, Joanna Skonieczna, Dariusz Baranik, Monika Gapińska, Regina Czekała

Link do platformy, na której odbędzie się konferencja, zostanie rozesłany pocztą e-mail do zainteresowanych osób, które zarejestrują się za pośrednictwem Internetowego Systemu Obsługi Szkoleń – numer formy doskonalenia: III/1.

Informacje o prelegentach

Dariusz Baranik – absolwent Wydziału Prawa i Administracji US, dziennikarz od 2001 roku związany z TVP3 Szczecin. Reporter informacyjny, dziennikarz realizujący felietony publicystyczne, programy informacyjne i publicystyczne na żywo. Gospodarz programów: „Kronika”, „Kronika Obraz Dnia”, „Co Niesie Dzień”. Sekretarz programowy TVP3 Szczecin odpowiedzialny za ofertę programową stacji oraz oprawę. Prowadzi konferencje, debaty, panele dyskusyjne oraz gale na terenie całej Polski.

Monika Gapińska – dziennikarka, od 25 lat pracuje w „Kurierze Szczecińskim”. Autorka około 1000 wywiadów, głównie z artystami, gwiazdami show-biznesu i pisarzami. Relacjonuje wydarzenia kulturalne oraz redaguje informacje dotyczące m.in. teatru, filmu, muzyki, literatury. Jest sekretarzem jury w plebiscycie teatralnym pn. „Bursztynowy Pierścień”. Prowadzi warsztaty dziennikarskie dla uczniów oraz jest jurorem w konkursach dziennikarskich dla dzieci i młodzieży.

Sławomir Iwasiów – doktor nauk humanistycznych, literaturoznawca, krytyk literacki. Redaktor prowadzący Zachodniopomorskiego Dwumiesięcznika Oświatowego „Refleksje”. Adiunkt w Instytucie Literatury i Nowych Mediów Uniwersytetu Szczecińskiego. Stały współpracownik dwutygodnika kulturalnego „artPAPIER”. Opublikował monografie: Reprezentacje Europy w prozie polskiej XXI wieku, Czytania. Szkice krytyczne o książkach oraz Po szkole. Rozmowy o edukacji (2015–2020).

Jarosław Marendziak – dziennikarz sportowy Telewizji Polskiej – TVP3 Szczecin i TVP Sport.  Komentator na wszystkich antena TVP S.A. Prowadzący studio, reporter i komentator igrzysk olimpijskich Sydney, Ateny, Pekin, Londyn, Rio de Janeiro, Turyn, Vancouver, Soczi. Wysłannik TVP na igrzyska olimpijskie w Turynie 2006, Pekinie 2008 i Vancouver 2010, mistrzostw Europy w wioślarstwie w Glasgow 2018, mistrzostw świata w piłce ręcznej Szwecja 2011, mistrzostw Europy w piłce siatkowej Rosja 2007. Debiutant roku 1998 w Zachodniopomorskiem – nagroda Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich: najlepszy program informacyjny programów regionalnych TVP – „Kronika” 2005, najlepszy regionalny dziennikarz sportowy TVP i autor najlepszego programu informacyjnego sportowego „Gotowi Start”.

Rafał Sidorowicz – doktor, językoznawca, adiunkt w Instytucie Językoznawstwa Uniwersytetu Szczecińskiego. Zajmuje się komunikacją językową w mediach elektronicznych oraz kulturą języka.

Joanna Skonieczna – dziennikarka radiowa, od 1995 roku związana z Polskim Radiem Szczecin. Autorka i współautorka wielu audycji publicystycznych poświęconych m.in. problematyce polsko-niemieckiej; tematy pogranicza porusza również w reportażach. Od 2008 do 2012 roku  kierowała zespołem tworzącym audycje międzynarodowe realizowane przez szczecińskich dziennikarzy dla europejskiej sieci EuRaNet. Przez 9 lat, do marca tego roku, kierowała Redakcją Publicystyki.  Stworzyła m.in. popularny wśród słuchaczy  magazyn „Radio Szczecin na Wieczór”. Za swoje prace otrzymała wiele nagród i wyróżnień, m.in. Polsko-Niemiecką Nagrodę Dziennikarską im. Tadeusza Mazowieckiego za reportaż „Mała Polka ze Staffelde”.

Justyna Suchecka – dziennikarka specjalizująca się w tematyce edukacyjnej. W latach 2008–2019 związana z „Gazetą Wyborczą”, dziś z tvn24.pl. Autorka książki Young Power. 30 historii o tym, jak młodzi zmieniają świat. Laureatka nagrody Grand Press w kategorii dziennikarstwo publicystyczne.