Nowe technologie w służbie książki – BiblioLAB 2019

BiblioLAB jest jedyną w swoim rodzaju formą spotkań bibliotekarzy, praktykowaną od 2017 roku w wybranych województwach. Ostatni zjazd bibliotekarzy z bibliotek szkolnych i publicznych z Pomorza Zachodniego odbył się w 10 października 2019 roku w Zachodniopomorskiem Centrum Doskonalenia Nauczycieli.

Zachodniopomorskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli połączyło tego dnia swoje siły z Miejską Biblioteką Publiczną, żeby pochwalić nowe technologie w służbie książki.

Anna Rutkowska i Marta Kostecka z MBP oraz dyrektor tej instytucji – Krzysztof Marcinowski okazali zadowolenie, patrząc na liczbę słuchaczy. W inauguracyjnej mowie dyrektorka ZCDN-u, Urszula Pańka, wyraziła aprobatę dla inicjatywy obywatelskiej, która uczyniła wspólnikami ośrodek doskonalenia nauczycieli i bibliotekę publiczną. Przedstawiciele obu instytucji nie żałowali podziękowań sobie nawzajem, a licznemu gronu przybyłych gości zachęt do wejścia w strefę tzw. dobrych praktyk, zanim udadzą się na wybrane warsztaty.

W strefie dobrych praktyk można było odwiedzić osiem stolików eksperckich; wszystkie do odwiedzenia w bibliotece pedagogicznej im. H. Radlińskiej. Anna Biały, specjalistka ds. wolontariatu ze Stowarzyszenia POLITES, proponowała szkolenia dla przyszłych wolontariuszy. Irena Błażewicz z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Szczecinie opowiadała o Klubie Zaczytanego Malucha w bibliotece ProMedia, słynącej z wystaw wirtualnych. Maria Chmielewska z filii Nova Biblioteki Publicznej w Policach pokazywała, jak łączy pracę z przedszkolakami, uczniami i seniorami oraz jak się jej udaje zdobyć zwolenników naprawy zniszczonych książek, w roli których obsadza bibliotekarzy. Sylwia Jaguszewska z biblioteki szkolnej w Zespole Szkół Sportowych im. Sportowców Ziemi Szczecińskiej jest znana ze współpracy z takimi instytucjami jak Książnica Pomorska czy kluboksięgarnia FIKa oraz z urządzania imprez związanych z literaturą na poparcie tezy, że nie samym wypożyczaniem książek biblioteka żyje. Eliza Malinowska i Anna Kossak Błachowicz z Książnicy Pomorskiej im. Stanisława Staszica w Szczecinie zaprezentowały Książnicowy Quest, edukacyjną grę terenową w bibliotece, szlakiem ulotki questowej – do znalezienia na stronie internetowej oraz informacji zawartej w wierszach. Barbara Markowska z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Szczecinie dała wyraz przekonaniu, że o powodzeniu książki decyduje reklama, posiłkująca się wydarzeniem z nią związanym, i przedstawiła adekwatny projekt Kryminalny Szczecin. Zagadki zmuszane są tu do odkrywania głębszych treści. Agata Piegat z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Szczecinie przedstawiła grę miejską „Przygody R2D2 w biblioktyce”, przeprowadzoną podczas Tygodnia Bibliotek 2019 przez wybrane filie MBP, podzieloną na poziomy, odsłaniające kolejne elementy szyfru dostępne tylko dla posiadaczy czytników kodów QR. Gra jest sama w sobie interesująca, a dodatkowo jeszcze można wygrać bilety do kina. Irena Zalewska z biblioteki szkolnej ZS nr 1 w Stargardzie zachęcała do rozbudzania zainteresowań czytelniczych młodzieży metodą jigsaw, polegającą na wybieraniu książki, o której będzie się chciało później dyskutować.

Po zapoznaniu się z ofertą stolików eksperckich uczestnicy konferencji skorzystali z przygotowanych w salach wykładowych warsztatów tematycznych. Można było pójść do „Biblioteki pachnącej wrażeniami”, z których pierwsze jest ponoć najważniejsze i decyduje o tym, czy uda się zrobić z dzieci zapalonych czytelników. Prowadząca – Małgorzata Swędrowska, wykładowczyni na UAM w Poznaniu, dysponuje charyzmą udzielającą się dzieciom, dorosłym oraz książkom, które tworzy. Można było „wylądować” na zorientowanych na człowieka warsztatach Huberta Dyby, dyrektora Centrum Przemysłów Kreatywnych przy Akademii Sztuki w Szczecinie pt. „Poznaj Design Thinking”. „Efektywna współpraca w biblioświecie” to kolejne warsztaty, poprowadzone przez Maję Wencierską, która jako psycholożka konsultuje przedsiębiorstwa i przedsiębiorców. Warsztaty fotograficzne poprowadził artysta fotograf Paweł Kula. Niestety, „Media społecznościowe w bibliotece” zostały odwołane z powodu kłopotów z dojazdem na czas prowadzącej Joanny Gwizdały.

Należy żałować, że obecność na warsztatach – w przeciwieństwie do tej przy stolikach eksperckich – obciążona była wyborem opcji wykluczającej wszystkie inne. Udało się jednak, zgodnie z założeniem, podzielić doświadczenia i pomnożyć pomysły. A ograniczony dostęp do warsztatów także można uznać za plus, gdyż, jak niejednokrotnie sprawdzono, „lepszy duży niedosyt niż mały przesyt”.