Pedagogika mobilności – opublikuj artykuł w „Refleksjach”!

Redakcja Zachodniopomorskiego Dwumiesięcznika Oświatowego „Refleksje” zaprasza do współtworzenia numeru 5/2022, który będzie zatytułowany PEDAGOGIKA MOBILNOŚCI. Ten tytuł – nawiązujący do książki Johna Urry’ego (1946–2016) „Socjologia mobilności” – otwiera szerokie pole dyskutowania o znaczeniu współczesnej edukacji w czasach wzmożonych przepływów: ludzi, informacji, obrazów, znaczeń, przedmiotów etc.

Naszym zdaniem można zatem postrzegać szkołę jako jeden z ważnych elementów tak pojmowanej mobilności świata XXI wieku. Na ile edukacja nadąża za ruchliwością nowoczesności? Czy powinna raczej się zatrzymać, czy przyspieszać? W jakim kierunku może być w związku z tym reformowana?

Chcielibyśmy poprosić Państwa o napisanie tekstów prezentujących podejście do problematyki pedagogiki mobilności w Waszej codziennej pracy. Proponujemy między innymi takie tematy, jak:

1. Szkoła mobilności – edukacja wobec przemian cywilizacji XXI wieku.
  2. Solidarni z Ukrainą. Jak uczyć (się) w epoce migracji i uchodźców?
  3. Nauka stacjonarna czy „mobilna” (zdalna)? Doświadczenia „edukacji (post)pandemicznej”.
  4. Szkoła cyfrowa. Nowe technologie jako przejaw mobilności edukacji.
  5. Ruch/bezruch – jak mobilność wpływa na praktyki wychowawczo-dydaktyczne?

Jesteśmy otwarci na Państwa propozycje tematów – niezależne od powyższych zagadnień. Gotowe artykuły można nadsyłać na podany poniżej redakcyjny adresy poczty elektronicznej do 30 czerwca 2022 roku. W razie chęci współpracy bardzo prosimy o wcześniejszy kontakt – pomoże to nam zaplanować zawartość numeru.

Napiszcie do nas – zapraszamy serdecznie!
Redakcja – refleksje@zcdn.edu.pl
Sławomir Iwasiów, redaktor prowadzący (siwasiow@zcdn.edu.pl)
Katarzyna Kryszczuk-Mańkowska, sekretarz redakcji (kmankowska@zcdn.edu.pl)