Projekt #PytamSprawdzamKlikam!, czyli krytyczne myślenie w szkole

„Wszystko, co szkoła może i powinna zrobić dla uczniów, to rozwinąć umiejętność myślenia” napisał John Dewey w wydanej na początku lat 60. ubiegłego wieku książce „Demokracja i wychowanie”. Jednak wciąż zapominamy, że szkoła powinna przede wszystkim uczyć myślenia, a nie tylko przekazywać informacje. Umiejętność ta jest szczególnie istotna w czasach szumu informacyjnego oraz dynamicznego rozwoju internetu i mediów społecznościowych. Jak, na przykład, pomóc dzieciom i młodzieży odróżnić prawdę od fake newsa? Na takich, między innymi, zagadnieniach będziemy się skupiać podczas cyklu szkoleń w ramach projektu „PytamSprawdzamKlikam!”

Zajęcia – poruszające zróżnicowaną problematykę, jak: fact checking, ćwiczenia z krytycznego myślenia, fakty a opinie oraz myślenie krytyczne w bibliotece – będą realizowane od stycznia do kwietnia 2022 roku. Celem projektu jest wyposażenie nauczycieli w konkretne umiejętności ułatwiające uczenie logicznego myślenia w obrębie swoich przedmiotów oraz podczas zajęć wychowawczych.

W ramach podsumowania projektu zaprosimy Państwa na konferencję oraz do wymiany wiedzy i doświadczeń związanych z krytycznym myśleniem.

Projektowi towarzyszy hasztag #PytamSprawdzamKlikam!, który wskazuje drogę w krytycznym myśleniu. Zapraszamy do śledzenia naszej strony i mediów społecznościowych, na których na bieżąco będziemy Państwa informować o działaniach projektowych.

Zapraszamy na szkolenia w ramach projektu:
Świat faktów czy świat opinii? Czyli dlaczego młodzi ludzie wierzą w bzdury i co z tym możemy zrobić (19 stycznia)

Ćwiczenia z krytycznego myślenia – projekt #PytamSprawdzamKlikam! (11.02)

• Jak wykorzystać krytyczne myślenie przy wyszukiwaniu źródeł informacji (30.03)

• Konferencja #PytamSprawdzamKlikam! Myślenie krytyczne w edukacji (4.04)

Materiały wypracowane przez uczestników podczas szkoleń z cyklu #PytamSprawdzamKlikam!

Wskazówki dotyczące bezpiecznego korzystania z informacji umieszczanych w internecie

• Jak nie dać się fake newsom i dezinformacji związanym z agresją na Ukrainę

Zaproszenie do współtworzenia publikacji

Zestawienie bibliograficzne dotyczące myślenia krytycznego