Relacja z konferencji: Edukacja astronomiczna dzieci i młodzieży

Jako pierwszy, przedstawiając działalność naukową i edukacyjną Polskiej Agencji Kosmicznej (POLSA), wystąpił Przemysław Rudź, który jest nie tylko zawodowym astronomem pracującym w POLSA, ale także autorem ciekawych książek popularyzujących astronomię wśród dorosłych i dzieci. Prelegent zapowiedział planowaną na przyszły rok akcję „Teleskop w polskiej szkole”, w ramach której w szkołach ponadgimnazjalnych zostanie umieszczonych 200 sztuk astronomicznych teleskopów. Sukces tego projektu mają zapewnić szkolenia dla nauczycieli oraz obowiązek raportowania działań edukacyjnych przeprowadzonych w szkole.

Drugim gościem konferencji był dr Krzysztof Czart, który opowiedział zebranym o Europejskim Obserwatorium Południowym (ESO) i zasobach edukacyjnych proponowanych przez ten zespół obserwatoriów nauczycielom i miłośnikom astronomii. Polska stała się użytkownikiem tej sieci dopiero w 2015 roku. Nasz gość prezentował także czasopismo „Urania”, które od prawie stu lat popularyzuje postępy astronomii i astronautyki. Współcześnie, dostępne również w wersji cyfrowej (www.urania.edu.pl), może bez dużych nakładów finansowych trafić do szkół w ramach sponsorowanej przez MNiSW „Prenumeraty szkolnej”. Polecony został także nowy program telewizyjny o nazwie „Astronarium” (TVP1 i TVP3).

Po krótkiej przerwie na kawę zaprezentowane zostały dwie lokalne instytucje pracujące na rzecz astronomicznej edukacji. Pierwszą z nich był Transgraniczny Ośrodek Edukacji Ekologicznej w Zalesiu, który obok przyrodniczej oferty dla szkół proponuje także zajęcia astronomiczne dla dzieci i młodzieży szkolnej. Jak mówiła kierownik Gracjana Kalicka, są to różnego rodzaju akcje, sesje obserwacyjne i prezentacje w mobilnym planetarium, o które wzbogaciła się ostatnio ta placówka.

Drugą organizacją było Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii – współorganizator konferencji. W tej prezentacji omówione zostały liczne akcje astronomiczne dla mieszkańców Szczecina i amatorskie osiągnięcia badawcze w dziedzinie badania gwiazd zmiennych i profesjonalnej astrofotografii, ale przede wszystkim zapowiedziany został projekt zbudowania Szczecińskiego Centrum Edukacji Astronomicznej „ASTROLAB”, który w styczniu przyszłego roku stanie do rywalizacji z innymi projektami finansowanymi z budżetu obywatelskiego Szczecina.

W dalszej części konferencji wystąpili nauczyciele, którzy z pasją przedstawili swoje dokonania na polu edukacji astronomicznej w szkołach i poza nimi. Swoje osiągnięcia prezentowali kolejno:

–          Jolanta Olejniczak z Zespołu Szkół nr 5 w Stargardzie,

–          Elżbieta Tomaszczyk ze Szkoły Podstawowej w Żabnicy,

–          Tomasz Skowron z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 7 w Szczecinie.

Na zakończenie sesji Zdzisław Nowak (ZCDN) podsumował prezentacje gości oraz przedstawił informacje o skutecznych metodach nauczania astronomii na różnych poziomach edukacji, autorskim programie astronomicznego koła zainteresowań „Orion”, projekcie środka dydaktycznego „Astronomiczna gra w rodzinki” oraz zasobach scenariuszy zajęć o astronomii projektu INTERBLOK, Fundacji Uniwersytet Dzieci (www.interblok.plwww.scenariuszelekcji.edu.pl) oraz konkursach astronomicznych realizowanych w naszym województwie.

Ostatnim akcentem konferencji była wizyta w Obserwatorium Astronomicznym ZUT-u, gdzie nauczyciele – dzięki pomocy obsługujących je członków PTMA – mogli przyjrzeć się powiększonej przez refraktor tarczy Księżyca.

Mamy nadzieję, że konferencja przyczyniła się do poszerzenia kompetencji nauczycieli w dziedzinie edukacji astronomicznej i zachęci Państwa do popularyzowania postępów astronomii i astronautyki wśród dzieci i młodzieży.

Przekazujemy Państwu konferencyjne prezentacje, które udostępnili nam wykładowcy. W materiałach znajdą Państwo także dwa autorskie programy dla astronomicznych kół zainteresowań.

Prezentacje

Edukacja astronomiczna młodzieży – I Liceum Ogólnokształcące, Zespół Szkół nr 5 w Stargardzie

Polska Agencja Kosmiczna

Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii