Relacja z konferencji poświęconej patronkom ZCDN-u

9 maja 2019 roku w Bibliotece Pedagogicznej ZCDN-u  miała miejsce niezwykła uroczystość – konferencja „Do pojęcia ojczyzna należy książka” (Helena Radlińska), czyli spotkanie z okazji 140. rocznicy urodzin Heleny Radlińskiej oraz 80. rocznicy urodzin Anny Radziwiłł. Obie bohaterki związane są z naszą placówką – imię Anny Radziwiłł nosi sala konferencyjna, a Helena Radlińska jest patronką Biblioteki Pedagogicznej.

Przewodnim motywem wydarzenia była książka, ponieważ obie patronki podkreślały jej znaczącą rolę w różnych dziedzinach życia – zarówno społecznego, edukacyjnego, jak i państwowego. Swoimi wystąpieniami zaszczycili nas: Paweł Bartnik, Paulina Ratajczak, Małgorzata Narożna oraz związani na co dzień z ZCDN-em – Sławomir Iwasiów i Regina Czekała.

Konferencję otworzyła Urszula Pańka, dyrektorka Zachodniopomorskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli, wskazując na znaczącą rolę Anny Radziwiłł i Heleny Radlińskiej w historii polskiej edukacji i pedagogiki. Pierwszym prelegentem był Paweł Bartnik, który w swoim wystąpieniu „Księżna polskiej oświaty – Anna Radziwiłł” nie tylko przybliżył biografię i dokonania wiceminister edukacji, ale przede wszystkim podzielił się ze słuchaczkami i słuchaczami osobistymi wspomnieniami, często wzruszającymi, ale i zabawnymi.

Sławomir Iwasiów zaś w referacie  „Książka wśród ludzi. Znaczenie kultury czytania w pedagogice społecznej Heleny Radlińskiej” omówił biografię badaczki oraz główne założenia pedagogiki społecznej, w której istotną rolę odgrywały książki oraz biblioteki. Zwrócił także uwagę na wyjątkową aktualność  jej nauk.

Po części wykładowej rozpoczęła się część praktyczna. Jako pierwsza wystąpiła Małgorzata Narożna, właścicielka kluboksięgarni FiKa, która – wraz ze słuchaczami i słuchaczkami – próbowała znaleźć odpowiedź na pytanie: czy czytanie to wyzwanie? Zaprezentowała książki, które mogą nie tylko stać się inspiracją podczas zajęć z dziećmi, ale także pomóc w zachęceniu najmłodszych do czytania.

Paulina Ratajczak z Fundacji Las Sztuki opowiedziała o projekcie „Literacki plac zabaw”. Zaprezentowała praktyczne wskazówki przydatne do tworzenia gier związanych z książkami. Pokazała także, jak można zagospodarować przestrzeń szkolną, aby stała się ona miejscem inspirującym do czytania i poznawania lektur. Przybliżyła także działalność galerii sztuki dla dzieci i młodzieży Tworzę Się!.

Ostatnim punktem konferencji było wystąpienie Reginy Czekały, kierowniczki Biblioteki Pedagogicznej ZCDN-u, na temat teatrzyku kamishibai jako sposobu na pracę z literaturą. Ta oryginalna metoda pochodząca z Japonii cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród polskich nauczycieli. Zaprezentowane zostały także książki dotyczące tej metody znajdujące się w naszej bibliotece.

Dziękujemy uczestniczkom i uczestnikom konferencji za obecność podczas tak ważnego dla naszej placówki dnia, a także prelegentkom i prelegentom, którzy w niezwykle intersujący sposób przybliżyli postaci dwóch tak istotnych dla edukacji i pedagogiki kobiet oraz zainspirowali nauczycielki i nauczycieli do pracy z literaturą.