Relacja z konferencji „Film jako narzędzie rozwoju kreatywności i innowacyjności”

16 listopada w Zachodniopomorskim Centrum Doskonalenia Nauczycieli odbyła się współorganizowana z  Filmoteką Narodową – Instytutem Audiowizualnym konferencja, której celem było zapoznanie nauczycieli z pakietami Filmoteki Szkolnej dla klas I–III szkoły podstawowej, a także ukazanie roli filmu w edukacji szkolnej.

Konferencję rozpoczął wykład Kingi Dolatowskiej i doktora Macieja Dowgiela „W świecie dziecięcej wyobraźni”, podczas którego prelegenci przedstawili nauczycielom pakiety Filmoteki Szkolnej, a także sposoby pracy z ich wykorzystaniem. Z materiałami tymi, mimo że skierowane są do uczniów klas I–III, można pracować także w klasach wyższych. Pierwszą część konferencji zakończył pokaz filmu Męska sprawa (2001) w reżyserii Sławomira Fabickiego. Jako obraz z pakietu dla szkół ponadpodstawowych stał się on pretekstem do prelekcji Małgorzaty Bazan, która w drugiej części konferencji prezentowała wykład „Design Thinking i inne nowoczesne metody wykorzystywane w edukacji filmowej”. Wydarzenie zakończył „Filmowy plac zabaw”, czyli wystąpienie Pauliny Ratajczak z fundacji Las Sztuki, która opowiedziała o realizacji filmowego projektu w galerii Tworzę Się!