Solidarni z Ukrainą

W związku z inwazją na Ukrainę wszyscy stanęliśmy w obliczu nowej sytuacji. Każdego dnia liczba przyjmowanych do polskich szkół dzieci zza wschodniej granicy powiększa się, a nauczyciele stają przed szczególnie trudnym zadaniem, jakim jest udzielanie wsparcia dzieciom i młodzieży w kryzysie. Pragnąc Państwa wesprzeć, przygotowaliśmy nie tylko formy doskonalenia, których treści mogą stanowić dla Państwa inspirację lub pomoc w codziennej pracy z uczniem niepolskojęzycznym, ale także inne formy wsparcia – inspirujące materiały, linki, pod którymi można znaleźć przydatne do codziennej pracy treści.
Oferta jest na bieżąco aktualizowana, dlatego zachęcamy do jej śledzenia.

Polsko-ukraińskie spotkania nauczycieli/ Польсько-українські зустрічі вчителів

Formy doskonalenia:

Warsztaty z GoścINNOŚCI w Ośrodku Teatralnym Kana (9 maja, 4 i 11 kwietnia)

Szkolenie online: Podstawy codziennej komunikacji z uczniem ukraińskim (5 maja, 7 i 28 kwietnia)

Szkolenie online: „Jak rozmawiać z uczniami dotkniętymi doświadczeniami wojny?” (12 kwietnia)

Konferencja online: „#PytamSprawdzamKlikam! Myślenie krytyczne w edukacji” (4 kwietnia)

Konferencja online: „Stereotypy, uprzedzenia, dyskryminacja w szkole – rola wychowawcy w edukacji antydyskryminacyjnej” (30 marca)

Materiały przydatne w pracy z uczniem ukraińskim

Wojna w Ukrainie. Materiały dla nauczycielek i nauczycieli oraz rodziców

Darmowy program z bazą do nauczania języka polskiego jako obcego uczniów z Ukrainy

Scenariusze lekcji „Spotkania w drodze, czyli pociąg do polskiego”

Materiały edukacyjne przydatne w komunikacji oraz udzielaniu pomocy uchodźcom z Ukrainy

Jak rozmawiać z uczniami o wojnie?

Jak nie dać się fake newsom i dezinformacji związanym z agresją na Ukrainę?

Jak rozmawiać z dziećmi i uczniami na temat sytuacji w Ukrainie – rekomendacje MEiN-u

Mam ucznia z Ukrainy. 10 praktycznych wskazówek metodycznych do nauczania języka polskiego jako obcego

„Ola, Borys i nowi przyjaciele” – wyjątkowa bajka pomoże dzieciom z Ukrainy odnaleźć się w nowej rzeczywistości

Alfabet ukraiński – genialna metoda – jak nauczyć się go na raz