Spotkanie ze szwedzką autorką książek dla dzieci – Åsą Lind

Serdecznie zapraszamy nauczycieli edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej na warsztaty z Małgorzatą Swędrowską i spotkanie autorskie z Åsą Lind, jedną z najpopularniejszych autorek współczesnej literatury szwedzkiej dla młodych czytelników, które odbędą się 7 października, w godz. 11.00–13.00.

Åsa Lind

Urodzona w północnej Szwecji Lind jest autorką czytanych w Polsce od dekady książek o Piaskowym Wilku, które uwielbiane są zarówno przez dzieci, jak i dorosłych. Åsa Lind pokazuje świat na pograniczu rzeczywistości i dziecięcej fantazji. Autorka jest bardzo świadoma języka, smakuje go i bawi się nim – podobnie jak robią to dzieci.

Nakładem Wydawnictwa Zakamarki, w świetnym tłumaczeniu Agnieszki Stróżyk i z ilustracjami Kristiny Digman, w Polsce ukazały się następujące tytuły: Piaskowy Wilk, Piaskowy Wilk i ćwiczenia z myślenia, Piaskowy Wilk i prawdziwe wymysły oraz zbiór tych trzech tomów zatytułowany: Raz, dwa, trzy, Piaskowy Wilk. Polscy czytelnicy znają również jej książkę obrazkową Chusta babci, zilustrowaną przez Joannę Hellgren.

Małgorzata Swędrowska

Część warsztatową poprowadzi Małgorzata Swędrowska, nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej i wychowania przedszkolnego, wykładowczyni na UAM w Poznaniu, trenerka PSPiA KLANZA, twórczyni koncepcji czytania wrażeniowego, animatorka warsztatów literackich i spotkań z dziećmi w wieku wczesnoszkolnym i przedszkolnym. W 2016 roku nominowana przez Polską Sekcję IBBY do nagrody za upowszechnianie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży.

Cele zajęć:

• Poszukiwanie inspiracji do twórczych, literackich zabaw z dziećmi
  • Rozszerzanie kanonu lektur szkolnych o nowe, wartościowe pozycje
  • Czerpanie radości z obcowania ze słowem drukowanym

Metody i techniki pracy: praca z książką, metody sytuacyjne, impresywne i ekspresywne, gry dydaktyczne

Materiały dydaktyczne: tekst literacki oraz materiały naturalne: muszelki, kamyki, nagranie rytmicznej i spokojnej muzyki

Literatura: Åsa Lind, Raz, dwa, trzy Piaskowy Wilk, Wydawnictwo Zakamarki

Przebieg zajęć:

1. Budowanie klimatu czytelniczego
  2. Tworzenie hasła otwierającego książkę
  3. Czytanie wrażeniowe pierwszego rozdziału książki Raz, dwa, trzy Piaskowy Wilk
  4. Przedłużanie kontaktu z książką
  5. Spotkanie autorskie z Åsą Lind – cechy dobrej książki dla dzieci, jakie tematy należy poruszać w książkach dla dzieci, jakim językiem z nimi rozmawiać i jak zachęcić je do samodzielnej lektury, pytania uczestników spotkania
  6. Podsumowanie konferencji i spotkania autorskiego, zachęcenie do własnych poszukiwań

Forma realizowana we współpracy ze szczecińską kluboksięgarnią FiKa oraz wydawnictwem książek dla dzieci Zakamarki.

7 października, w godz. 11.00–13.00

Zachodniopomorskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli