Wraz z Ośrodkiem Teatralnym Kana zapraszamy na warsztaty z GośćINNOŚCI

W poniedziałek 16 maja odbędą się warsztaty dla nauczycieli realizowane we współpracy z Ośrodkiem Teatralnym Kana „GośćINNOŚĆ – obcy/inny w grupie rówieśniczej”, których celem jest zdobycie wiedzy i wskazówek do pracy z uczniem uchodźczym. Po warsztatach – prowadzonych w przestrzeni Teatru Kana przez Weronikę Fibich – będzie można skorzystać z porad prawniczki, socjolożki i psycholożki.

Aby umożliwić udział w warsztatach wszystkim zainteresowanym nauczycielom i nauczycielkom, do końca roku szkolnego planujemy ich realizację dla kilku grup.

„W wieloznacznej strukturze pojęcia gościnność kryje się dostęp do zagadki bycia człowiekiem. Wystarczy rozdzielić je dywizem i wypowiedzieć jako gość-inność, by przekonać się, że zapisana jest w nim zagadka gościa jako Innego”. (Cezary Wodziński).
Inny, kim jest? Czy jego obecność kwestionuje zastany ład? Czy Inny zawsze jest obcy? I wreszcie, czy potrafimy odnaleźć inność w nas samych? Poprzez próbę odpowiedzi na te pytania będę się starała zrozumieć warunki gościnności i sprawdzić, gdzie przebiegają jej granice, podjąć dyskusję na temat relacji między gościem a gospodarzem, sytuacji „bycia gościem” w obcych kulturowo przestrzeniach. Zaproponuję również stworzenie „ostrzeżnika” dla nauczycieli, którzy w swoich klasach spotykają się z zagadnieniem inności.

Po zajęciach proponujemy odwiedzenie przyjaznej przestrzeni Piwnicy Kany, gdzie przy kawie i herbacie będzie można uzyskać porady od: prawniczki (Katarzyny Korszewskiej), psycholożki (Moniki Tyszkiewicz-Bandur) i socjolożki (Karoliny Izdebskiej) dotyczące kwestii uchodźczych.

Szkolenie: GośćINNOŚĆ –  obcy/inny w grupie rówieśniczej
Zakres tematyczny:
Obcy/inny w klasie. Ostrzeżnik i niezbędnik dla nauczycieli. Radzenie sobie z trudnymi emocjami. Uczeń obcojęzyczny w szkole
Termin:
 16 maja, 16.00–17.30 (terminy dla kolejnych grup zostaną ustalone niebawem)
Prowadząca:
Weronika Fibich
Miejsce:
Ośrodek Teatralny Kana, Pl. św. Piotra i Pawła 4/5

Aby wziąć udział w szkoleniu, należy zarejestrować się za pośrednictwem Internetowego Systemu Obsługi Szkoleń – numer formy doskonalenia: I/A/13.