Sprawozdanie z konferencji nauczycieli bibliotekarzy – 6 IV 2022

W kwietniu 2022 roku w Bibliotece Pedagogicznej Oddziału Zamiejscowego ZCDN-u w Świnoujściu odbyło się kolejne spotkanie nauczycielek bibliotekarek z placówek oświatowych Świnoujścia i okolic.

W trakcie konferencji kierowniczka Oddziału Grażyna Lis omówiła w oparciu o prezentację zmiany w przepisach katalogowania, jakie zostały opracowane w lutym 2020 roku przez zespół pracowników Biblioteki Narodowej w Warszawie. Przedstawiona została idea oraz cel tych zmian oraz konkretne przykłady. Uczestniczkom obrad zostały przekazane materiały szkoleniowe z przykładami głównych zmian.

Po prezentacji rozpoczęła się dyskusja na temat form pracy z uczniami obcojęzycznymi. Wymieniono poglądy na temat trudności pojawiających się w kontaktach z dziećmi z Ukrainy oraz ciekawe propozycje, jak rozwiązywać aktualne problemy.

Uczestniczki podzieliły się również cennymi i praktycznymi doświadczeniami w realizacji dotacji przyznanych kolejnej bibliotece szkolnej (Szkoła Podstawowa nr 1) w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2021–2025. Porady dotyczyły rozliczeń finansowych, jak i zamawianych tytułów. Opracowany został miniranking tytułów cieszących się popularnością wśród uczniów oraz tytułów, które mimo ciekawych recenzji nie uzyskały aprobaty ani czytelników, ani nauczycieli bibliotekarzy.

Na zakończenie spotkania ustalone zostały tematy i zagadnienia na następną bibliotekarską naradę.

Żywiołowa wymiana zdań i poglądów w trakcie konferencji świadczy o tym, jak potrzebne są spotkania bibliotekarek/bibliotekarzy szkolnych w swoim merytorycznym gronie.