Komiks w edukacji humanistycznej i nie tylko

Komiks to medium o ogromnym potencjale popularyzującym i edukacyjnym. W przystępnej, atrakcyjnej wizualnie formie często sięga po tematy i treści zawarte w podstawie programowej kształcenia ogólnego wielu przedmiotów: języka polskiego, historii, WOS-u, plastyki, sztuki, muzyki i innych. Jest też doskonałym materiałem do wykorzystania podczas godziny wychowawczej oraz atrakcyjnym narzędziem do zastosowania w bibliotece szkolnej do promocji czytelnictwa – uczniowie w czasach nowej epoki obrazkowej chętniej sięgną po medium graficzne.

Na pierwszym spotkaniu zastanowimy się, czym jest komiks i jak go można wykorzystywać w edukacji humanistycznej i nie tylko. Zerkniemy na komiksowe klasyki i odpowiemy na pytanie: jak w naszych działaniach może nas wspierać ZCDN?

Na kolejnych spotkaniach – które będą się odbywały w ostatnie środy miesiąca – będziemy rozmawiać o klasykach i nowościach komiksowych pod kątem wykorzystania ich w realizacji podstawy programowej, o narzędziach cyfrowych ułatwiających pracę z komiksem. Będziemy się także dzielić własnym doświadczeniem i refleksjami.

Zapraszamy do udziału we wszystkich lub w wybranych spotkaniach. Kto wie, może w przyszłości zawiążemy sieć współpracy?

Spotkania poprowadzi Marta Kostecka, nauczycielka konsultantka – z wykształcenia polonistka, z doświadczenia także bibliotekarka. Prywatnie pasjonatka kultury popularnej z uwzględnieniem komiksu. Na kanwie tych zainteresowań założyła stowarzyszenie POP-ART, w którym od 2016 roku działa na rzecz popkultury.

Harmonogram spotkań
6 października, godz. 16.00 (2 godz.) – spotkanie inauguracyjne
27 października, godz. 16.00
24 listopada, godz. 16.00
8 grudnia, godz. 16.00
26 stycznia, godz. 16.00
23 lutego, godz. 16.00
30 marca, godz. 16.00
27 kwietnia, godz. 16.00

Planowane są dodatkowe formy kształcenia z zakresu komiksu w edukacji humanistycznej, między innymi w ramach „Ferii w ZCDN-ie”, Tygodnia Bibliotek i „Wakacji w ZCDN-ie”.

Osoby zainteresowane udziałem w pierwszym spotkaniu prosimy o zarejestrowanie się za pośrednictwem Internetowego Systemu Obsługi Szkoleń – numer formy doskonalenia: I/C/23.