BiblioLAB 2020 – relacja

15 października w siedzibie Zachodniopomorskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Szczecinie odbyły się trzy bezpłatne warsztaty. W sumie zgromadziły one 23 uczestników poddanych reżimowi epidemiologicznemu (zajęcia odbywały się w Bibliotece Pedagogicznej im. Heleny Radlińskiej oraz w sali konferencyjnej im. Anny Radziwiłł).

Anna Rutkowska poprowadziła warsztaty zatytułowane „Dostępność cyfrowa, architektoniczna i kulturalno-informacyjna bibliotek”, podczas których zastanawiano się, jak ułatwić kontakt z biblioteką osobom z deficytami sprawności zmysłów oraz narządów ruchu.

Maria Stafyniak na swoich warsztatach, będących swego rodzaju wprowadzeniem do Porozumienia Bez Przemocy, zwróciła uwagę na empatię jako czynnik niezbędny w kontaktach nacechowanych szacunkiem i wzajemnym zrozumieniem. Uczestnicy szukali wraz z nią przestrzeni dla wspólnych praktyk związanych z tytułem zajęć: „Czego świat dziś potrzebuje to empatia”.

Inną odsłonę tematu empatii mieli okazję poznać uczestnicy warsztatów pod tytułem „Przejdź milę w moich butach”, poprowadzonych przez Marzenę Zasińską-Igłę.

Wszystkie trzy spotkania podążały za hasłem  przewodnim tegorocznej edycji BiblioLABu: „Myśl globalnie, działaj lokalnie – biblioteki po COVID”. Zmuszało ono do zastanowienia się nad tym, jak podnosić wciąż jakość usług bibliotecznych w trudnych czasach, kiedy to narzucony przez okoliczności dystans społeczny komplikuje i tak niełatwe stosunki międzyludzkie.