ZCDN

Dlaczego pedagogika jest mobilna? Żeby się dowiedzieć, warto sięgnąć po „Refleksje”!

W najnowszym numerze proponujemy zestaw tekstów dotyczących zagadnienia pedagogiki mobilności. Tak sformułowany temat to wynik inspiracji książką Johna Urry’ego (1946–2016) pod tytułem Socjologia mobilności, po raz pierwszy wydanej w roku 1999 – dzisiaj to niemal klasyczna publikacja z obszaru nauk społecznych, w której znalazły swoje miejsce rozważania na temat mobilności nie tylko ludzi, ale także przedmiotów, obrazów czy informacji. Mobilność, twierdził brytyjski socjolog, to cecha charakterystyczna świata przełomu XX i XXI wieku. Dlatego również pedagogika interesuje się mobilnością we wszystkich możliwych aspektach i wariantach tego zjawiska: od cyfrowego transferowania wiedzy po edukację zdalną.

Wśród tekstów zamieszczonych w nowym zeszycie trzeba zwrócić uwagę na wywiad z prof. Romanem Leppertem, pomysłodawcą i prowadzącym kanał „Akademickie Zacisze”, gdzie pedagodzy, nauczyciele i edukatorzy mogą opowiedzieć o swoich badaniach, dobrych praktykach i projektach reformowania współczesnej szkoły. Badania i publicystyka prof. Lepperta to dobry przykład tego, jakimi drogami nauka może się łączyć z edukacją szkolną.

Ponadto nie można pominąć tekstów popularnonaukowych z działu „Temat numeru” oraz publicystyki nauczycielskiej, zebranej w na stronach „Opinii, refleksji, doświadczeń”. Całości dopełniają jak zwykle felietony, recenzja książki, informacje o wydarzeniach w ZCDN-ie i Muzeum Narodowym w Szczecinie.

Serdecznie polecamy lekturę „Refleksji” – na nowy rok szkolny 2022/2023. Numer „Pedagogika mobilności” wraz z dodatkiem specjalnym – Terminarzem z ofertą szkoleń ZCDN-u na rok szkolny 2022/2023 można odebrać w dni powszednie, w godzinach 9.00–16.00, w siedzibie Zachodniopomorskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Szczecinie, przy ulicy Gen. J. Sowińskiego 68. Prosimy o odbiór osobisty.

Podobne wpisy:
Domino dydaktyczne: Rodziny promieniotwórcze

Opracowanie: Agnieszka Kraszewska

Zasady przeprowadzania postępowania rekrutacyjnego do szkół ponadpodstawowych

Ministerstwo Edukacji i Nauki przypomina, że każdy uczeń do ukończenia 18 roku życia podlega obowiązkowi nauki i ma zapewnione miejsce realizacji tego obowiązku w publicznej szkole ponadpodstawowej.

Konferencja hybrydowa „Przygotowanie do nauki czytania – praktyczne rozwiązania”

Serdecznie zapraszamy do udziału w konferencji „Przygotowanie do nauki czytania – praktyczne rozwiązania”, która odbędzie się 16 marca, w godzinach 12.30–18.00, w siedzibie ZCDN-u w Szczecinie. W spotkaniu można uczestniczyć również w trybie zdalnym.