ZCDN

Dlaczego pedagogika jest mobilna? Żeby się dowiedzieć, warto sięgnąć po „Refleksje”!

W najnowszym numerze proponujemy zestaw tekstów dotyczących zagadnienia pedagogiki mobilności. Tak sformułowany temat to wynik inspiracji książką Johna Urry’ego (1946–2016) pod tytułem Socjologia mobilności, po raz pierwszy wydanej w roku 1999 – dzisiaj to niemal klasyczna publikacja z obszaru nauk społecznych, w której znalazły swoje miejsce rozważania na temat mobilności nie tylko ludzi, ale także przedmiotów, obrazów czy informacji. Mobilność, twierdził brytyjski socjolog, to cecha charakterystyczna świata przełomu XX i XXI wieku. Dlatego również pedagogika interesuje się mobilnością we wszystkich możliwych aspektach i wariantach tego zjawiska: od cyfrowego transferowania wiedzy po edukację zdalną.

Wśród tekstów zamieszczonych w nowym zeszycie trzeba zwrócić uwagę na wywiad z prof. Romanem Leppertem, pomysłodawcą i prowadzącym kanał „Akademickie Zacisze”, gdzie pedagodzy, nauczyciele i edukatorzy mogą opowiedzieć o swoich badaniach, dobrych praktykach i projektach reformowania współczesnej szkoły. Badania i publicystyka prof. Lepperta to dobry przykład tego, jakimi drogami nauka może się łączyć z edukacją szkolną.

Ponadto nie można pominąć tekstów popularnonaukowych z działu „Temat numeru” oraz publicystyki nauczycielskiej, zebranej w na stronach „Opinii, refleksji, doświadczeń”. Całości dopełniają jak zwykle felietony, recenzja książki, informacje o wydarzeniach w ZCDN-ie i Muzeum Narodowym w Szczecinie.

Serdecznie polecamy lekturę „Refleksji” – na nowy rok szkolny 2022/2023. Numer „Pedagogika mobilności” wraz z dodatkiem specjalnym – Terminarzem z ofertą szkoleń ZCDN-u na rok szkolny 2022/2023 można odebrać w dni powszednie, w godzinach 9.00–16.00, w siedzibie Zachodniopomorskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Szczecinie, przy ulicy Gen. J. Sowińskiego 68. Prosimy o odbiór osobisty.

Podobne wpisy:
Prezent na Mikołajki od platformy IBUK Libra

Jesienno-zimowa aura, długie wieczory to idealny czas, aby rozkoszować się smakiem ulubionego napoju i ciekawą e-lekturą. Z myślą o wyjątkowym, przedświątecznym okresie, platforma IBUK Libra przygotowała dla swoich czytelników prezent na Mikołajki – dodatkowy pakiet książek z literatury pięknej (beletrystyka, kryminał, sensacja, thriller). Przypominamy wszystkim czytelnikom, że z zasobów wirtualnej czytelni platformy można korzystać bezpłatnie – wystarczy zgłosić się do Biblioteki Pedagogicznej po darmowe kody dostępu.

Sieć współpracy i samokształcenia dla nauczycieli języka niemieckiego szkół podstawowych

Serdecznie zapraszamy do udziału w spotkaniu inaugurującym pracę „Sieci współpracy i samokształcenia dla nauczycieli języka niemieckiego szkół podstawowych”, które odbędzie się 4 grudnia, w godz. 16.00–17.30, w trybie zdalnym.

Świętujcie z nami 250-lecie powołania Komisji Edukacji Narodowej!

Zapraszamy Was do czynnego udziału w licznych wydarzeniach organizowanych w ramach październikowych obchodów tego wyjątkowego jubileuszu.