ZCDN

Narodowe Czytanie 2023 w Oddziale Zamiejscowym w Świnoujściu

„Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej to powieść czytana w całej Polsce 9 września w ramach Narodowego Czytania 2023. Była to już 12 odsłona tej akcji, zainicjowanej w 2012 roku przez prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. „Nad Niemnem” czytane było również w Bibliotece Pedagogicznej w Świnoujściu przez młodzież ze Szkoły Podstawowej nr 2.

Na początku spotkania uczennica przeczytała okolicznościowy list prezydenta Andrzeja Dudy, zachęcający do wspólnej lektury tej sugestywnej, patriotycznej powieści. Następnie Grażyna Lis, kierowniczka Oddziału Zamiejscowego ZCDN-u, z wykorzystaniem krótkiej prezentacji multimedialnej przybliżyła młodzieży postać autorki powieści oraz realia zaprezentowane w utworze. Następnie młodzież odczytała fragmenty książki, zawierające barwne opisy przyrody i bohaterów. Kolejne fragmenty wzbogacane były komentarzami. Podkreślano odwołania do Powstania Styczniowego – 25 rocznicy wybuchu obchodzonej w 1888 roku (w którym ukazało się pierwsze wydanie powieści) i obecnej, 160 rocznicy wydarzeń.

12 edycja Narodowego Czytania pod honorowym patronatem Pary Prezydenckiej, którego celem jest promowanie czytelnictwa i klasyki literatury polskiej, w Bibliotece Pedagogicznej w Świnoujściu przebiegała w we wspaniałej atmosferze – młodzież uczestnicząca w spotkaniu wykazywała duże zainteresowanie wydarzeniem i wskazaną przez organizatorów lekturą.