ZCDN

Narodowe Czytanie 2023 w Oddziale Zamiejscowym w Świnoujściu

„Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej to powieść czytana w całej Polsce 9 września w ramach Narodowego Czytania 2023. Była to już 12 odsłona tej akcji, zainicjowanej w 2012 roku przez prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. „Nad Niemnem” czytane było również w Bibliotece Pedagogicznej w Świnoujściu przez młodzież ze Szkoły Podstawowej nr 2.

Na początku spotkania uczennica przeczytała okolicznościowy list prezydenta Andrzeja Dudy, zachęcający do wspólnej lektury tej sugestywnej, patriotycznej powieści. Następnie Grażyna Lis, kierowniczka Oddziału Zamiejscowego ZCDN-u, z wykorzystaniem krótkiej prezentacji multimedialnej przybliżyła młodzieży postać autorki powieści oraz realia zaprezentowane w utworze. Następnie młodzież odczytała fragmenty książki, zawierające barwne opisy przyrody i bohaterów. Kolejne fragmenty wzbogacane były komentarzami. Podkreślano odwołania do Powstania Styczniowego – 25 rocznicy wybuchu obchodzonej w 1888 roku (w którym ukazało się pierwsze wydanie powieści) i obecnej, 160 rocznicy wydarzeń.

12 edycja Narodowego Czytania pod honorowym patronatem Pary Prezydenckiej, którego celem jest promowanie czytelnictwa i klasyki literatury polskiej, w Bibliotece Pedagogicznej w Świnoujściu przebiegała w we wspaniałej atmosferze – młodzież uczestnicząca w spotkaniu wykazywała duże zainteresowanie wydarzeniem i wskazaną przez organizatorów lekturą.

Podobne wpisy:
Zasoby cyfrowe Biblioteki Pedagogicznej — poradnik

Zapraszamy do obejrzenia krótkiego nagrania poświęconego cyfrowym zasobom oferowanym przez naszą bibliotekę pedagogiczną

Zmiana organizacji pracy ZCDN-u 16 i 23 stycznia

Uprzejmie informujemy o zmianie godzin pracy Zachodniopomorskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli oraz Biblioteki Pedagogicznej im. Heleny Radlińskiej w dwa najbliższe wtorki (16 i 23 stycznia 2024 roku). Nasza instytucja w okresie ferii będzie otwarta codziennie (poza weekendami) w godzinach od 8.00 do 16.00, zaś Biblioteka Pedagogiczna od 9.00 do 16.00. 

Prezent na Mikołajki od platformy IBUK Libra

Jesienno-zimowa aura, długie wieczory to idealny czas, aby rozkoszować się smakiem ulubionego napoju i ciekawą e-lekturą. Z myślą o wyjątkowym, przedświątecznym okresie, platforma IBUK Libra przygotowała dla swoich czytelników prezent na Mikołajki – dodatkowy pakiet książek z literatury pięknej (beletrystyka, kryminał, sensacja, thriller). Przypominamy wszystkim czytelnikom, że z zasobów wirtualnej czytelni platformy można korzystać bezpłatnie – wystarczy zgłosić się do Biblioteki Pedagogicznej po darmowe kody dostępu.