ZCDN

Zmiany w Karcie Nauczyciela     

Od 1 września 2025 roku wchodzą w życie zmiany w Karcie Nauczyciela. W czasie wakacji zostały podpisane dwie nowelizacje tej ustawy. Jak podkreśla ministerstwo, celem zmian jest przede wszystkim podniesienie prestiżu zawodu nauczycieli, poprzez wprowadzenie korzystnych rozwiązań praktycznych. Część zmian wynika z potrzeby doprecyzowania istniejących kwestii.

W komunikacie MEN-u zostały wymieniowe kluczowe zmiany:

  • podwyższenie nagrody jubileuszowej za 40 lat pracy z 250% do 300% wynagrodzenia,
  • wprowadzenie nowej nagrody jubileuszowej 400% wynagrodzenia za 45 lat pracy
  • korzystniejsze stawki odpraw emerytalnych i rentowych, uzależnione od stażu pracy (do 6-miesięcznego wynagrodzenia),
  • prawo do odprawy także przy zatrudnieniu na wymiar niższy niż 1/2 etatu
  • ujednolicenie tygodniowego pensum dla nauczycieli przedmiotów teoretycznych i praktycznych w szkołach zawodowych (18 godzin),
  • doprecyzowanie zasad rozliczania i wynagradzania za pracę w godzinach ponadwymiarowych i doraźne zastępstwa,
  • wyeliminowanie nieprawidłowego przydzielania zastępstw w ramach pensum,
  • możliwość skorzystania przez nauczycieli nabywających uprawnienia emerytalne z urlopu zdrowotnego w celu leczenia lub rehabilitacji uzdrowiskowej,
  • skrócenie okresu zatrudnienia nauczyciela początkującego na czas określony z dwóch do jednego roku szkolnego,
  • doprecyzowanie obowiązków mentora i zapewnienie jego udziauł w postępowaniach związanych z awansem zawodowym,
  • ustalenie jednolitych zasad ochrony przedemerytalnej dla nauczycieli mianowanych i zatrudnionych na podstawie umowy o pracę,
  • ustalenie wyłącznej kompetencji wojewodów w zakresie zadań związanych z powoływaniem i odwoływaniem komisji dyscyplinarnych dla nauczycieli oraz nadzorem nad pracą rzeczników dyscyplinarnych; po nowelizacji zadania te nie mogą być przekazywane kuratorom oświaty.

Dodatkowo, osobno zostało podpisane zniesienie sztywno zaplanowanych godzin dostępności. Od września konsultacje z uczniami i ich rodzicami mają być organizowane w miarę rzeczywistych potrzeb i w odpowiadającym czasie. Ostatnia zmiana dotyczy zatrudniania nauczycieli w niepublicznych jednostkach systemu oświaty. Od września takie placówki będą mogły powierzać psychologom, pedagogom, logopedom i innym nauczycielom specjalistom prowadzenie zajęć w ramach pomocy psychologiczno-pedagogicznej również na podstawie umów cywilnoprawnych (np. umowa zlecenie, kontrakt B2B).

Więcej informacji znajduje się w komunikatach MEN-u (z 21.08, z 25.08), gdzie zamieszczono także link do odpowiedniego dokumentu.

Warto zainteresować się także zmianami w innych ustawach dotyczących pracy nauczycieli:

  • zmiana w ustawie o systemie oświaty (art. 22a p. 4a) powoduje, że należy zaznaczyć wszelkie tematy w programie nauczania wykraczające poza podstawę programową;
  • rozporządzenie ministra edukacji z 8 sierpnia 2025 r. porządkuje kwestię definicji szczegółowych kwalifikacji nauczycieli;
  • rozporządzenie ministra edukacji z 25 sierpnia 2025 r. zmienia zasady oceny nauczycieli (część zmian w tej kwestii została zamieszczona w nowelizacji KN, część jest jeszcze w fazie planowania).
Podobne wpisy:
Konkurs „Lekcje o Kulturze”

Zachęcamy do zapoznania się z informacjami na temat konkursu „Lekcje o Kulturze”, zorganizowanego prze Muzeum Historii Polski w ramach obchodów Roku Jerzego Giedroycia. Celem przedsięwzięcia jest zainspirowanie nauczycieli do podejmowania ważnych tematów historycznych związanych z wydarzeniami 1956 i 1976 roku, a także przybliżanie uczniom postaci, które odegrały kluczową rolę w życiu intelektualnym i politycznym Polski XX wieku.

Program dotacyjny na rzecz wychowanków oraz pracowników Młodzieżowych Ośrodków Wychowawczych

Ministerstwo Edukacji Narodowej zaprasza młodzież oraz kadrę pedagogiczną Młodzieżowych Ośrodków Wychowawczych do udziału w programie „Wsparcie wychowanków i wychowanek umieszczonych w młodzieżowych ośrodkach wychowawczych w zakresie wdrożenia ich w przyszłe role rodzicielskie”.

Ministerstwo Edukacji Narodowej ogłosiło kalendarz roku szkolnego 2026/2027

Na podstawie przepisów rozporządzenia w sprawie organizacji roku szkolnego oraz ustawy i rozporządzeń regulujących zasady przeprowadzania egzaminów zewnętrznych Ministerstwo Edukacji Narodowej ogłosiło kalendarz roku szkolnego 2026/2027. Zachęcamy Państwa do zapoznania się z dokumentem.