Zachodniopomorski BiblioLAB 2024. Oblicza inteligencji – odkryj je w bibliotece

baner bibliolBPo raz kolejny zapraszamy osoby pracujące we wszystkich typach bibliotek: publicznych, szkolnych, naukowych, pedagogicznych, specjalistycznych i innych do udziału w zachodniopomorskim BiblioLABie. Tym razem zastanowimy się nad różnymi obliczami inteligencji – sztucznej, emocjonalnej czy społecznej. Jak co roku proponujemy również udział w giełdzie dobrych praktyk oraz warsztatach. Wydarzeniu towarzyszyć będzie gra integracyjna oraz wystawa rękodzieła.

Zachodniopomorski BiblioLAB
29 października 2024 roku
ZCDN, ul. gen. J. Sowińskiego 68, Szczecin

Jak się zapisać?
Chcesz współtworzyć nasze wydarzenie? Zgłoś swój temat do zaprezentowania w strefie dobrych praktyk (tzw. stolik ekspercki) w formularzu zgłoszeniowym do 7 października. Możesz także zgłosić chęć współtworzenia wystawy rękodzieła, zaznaczając odpowiednie okienko w formularzu.

Chcesz po prostu wziąć udział w BiblioLABie? Wypełnij formularz zgłoszeniowy do 18 października.

Uczestnictwo w wydarzeniu jest całkowicie darmowe. O zakwalifikowaniu się decyduje kolejność zgłoszeń. Formularz rejestracji

9.30–10.00 – Rejestracja i kawa
10.00–10.15 – Oficjalne otwarcie BiblioLABu
10.15–11.15 – Strefa dobrych praktyk / stoliki eksperckie
11.15–11.30 – Przerwa kawowa
11.30–12.45 – Warsztaty cz. 1
12.45–13.15 – Obiad
13.15–14.30 – Warsztaty cz. 2
14.30–15.00 – Podsumowanie BiblioLABu

Wydarzenia towarzyszące: gra integracyjna i wystawa bibliotekarskiego rękodzieła.

Warsztaty do wyboru

Inteligencja i emocje – Weronika Dwojakowska i Anna Rutkowska

Czy emocje nam pomagają, czy przeszkadzają w życiu? Czy odgrywają ważną rolę w podejmowaniu decyzji, w kontaktach z innymi ludźmi? Czy inteligencja emocjonalna jest potrzebna w miejscu pracy? Podczas warsztatów poszukamy odpowiedzi na te bardzo ważne i potrzebne pytania w obecnych czasach.

Uczestnicy dowiedzą się, czym jest inteligencja emocjonalna i co się na nią się składa,  jak rozpoznawać emocje swoje i innych,  jak umiejętnie można zarządzać własnymi emocjami. Wspólnie zastanowimy się też  i podejmiemy dyskusję o wyższości inteligencji emocjonalnej nad ilorazem inteligencji. Warsztaty zakończą się ćwiczeniem relaksacyjnym.

Interaktywne opowieści z OctoStudio i sztuczną inteligencją – Krzysztof Jaworski

Warsztaty będą skupione na wykorzystaniu narzędzia OctoStudio oraz elementów sztucznej inteligencji do tworzenia kreatywnych opowieści. Uczestnicy wykorzystają podstawy storytellingu oraz nauczą się, jak kreatywnie łączyć je z możliwościami programowania i urządzeń mobilnych.

OctoStudio, opracowane przez MIT Media Lab, umożliwia tworzenie interaktywnych gier, animacji i opowieści na urządzeniach mobilnych. Co więcej, aplikacja posiada funkcję współpracy wielu urządzeń jednocześnie, co pozwala na pracę zespołową. Dzięki niej można tworzyć interaktywne opowieści – instalacje, które w nowatorski sposób angażują publiczność i umożliwiają interakcję z opowieściami.

Osoby biorące udział w warsztatach prosimy o przyniesienie smartfona (tabletu) z zainstalowaną bezpłatną aplikacją OctoStudio (dostępna na urządzenia z Androidem i Apple).

Jak budować lepsze relacje? Inteligencja społeczna i skuteczna komunikacja – Anna Twarowska

Na co dzień zderzamy się z górami lodowymi blokad komunikacyjnych. Sztuka efektywnej komunikacji, podobnie jak nawigacja Titanikiem po nieznanych wodach, może wydawać się skomplikowana i pełna pułapek. Ale czy rzeczywiście jest to tak trudne, jak się wydaje? Często brakuje nam jedynie odpowiednich narzędzi, które pozwoliłyby nam płynnie i zrozumiale przekazywać nasze myśli i emocje, a jednocześnie skutecznie odbierać komunikaty innych. Na tych warsztatach poznasz sprawdzone techniki i metody, które nie tylko ułatwią Ci codzienną komunikację, ale także pomogą budować lepsze relacje w życiu zawodowym i prywatnym. Dowiesz się, jak przełamywać bariery w rozmowach, jak unikać nieporozumień i w jaki sposób mówić, by być zrozumianą/zrozumianym. Ułatwisz sobie życie i odkryjesz, że skuteczne porozumiewanie się to umiejętność, którą może opanować każdy z nas!

O BiblioLABach

BiblioLAB Zachodniopomorski jest jednym z wielu wydarzeń tego typu odbywających się od kilku lat w całej Polsce na przełomie października i listopada. Wszystkie BiblioLABy są organizowane pod tym samym hasłem przewodnim i zostaną otwarte wspólnym wykładem online, który odbędzie się 21 października 2024 – o szczegółach poinformujemy w osobnym wpisie.

Organizatorem BiblioLABów jest stowarzyszenie LABiB. W województwie zachodniopomorskim jego partnerami są Zachodniopomorskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli oraz Miejska Biblioteka Publiczna w Szczecinie.

Dofinansowano ze środków Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego w ramach Programu Rozwoju Bibliotek.