ZCDN

Dlaczego (nie) potrzebujemy Sienkiewicza? Rozmowa z dr. Wojciechem Rusinkiem

NN 15 D 2Tym razem w wirtualnym studio „(Nie)pokoju nauczycielskiego” nasz redaktor spotkał się dr. Wojciechem Rusinkiem, nauczycielem języka polskiego w II Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Marii Konopnickiej w Katowicach. Centralnym punktem rozmowy jest kwestia kanonu lektur szkolnych, podejmowana ostatnio w przestrzeni publicznej; dyskusja o literaturze, jako symptom przemian polskiej edukacji, rymuje się jednak z innymi zagadnieniami, takimi jak: zawartość podstaw programowych, zadawanie zadań domowych czy wynagrodzenia w zawodzie nauczycielskim.

Szesnasty odcinek podcastu „(Nie)pokój nauczycielski” jest dostępny na stronie zcdn.edu.pl oraz w serwisie Spotify (profil: Podcasty ZCDN-u).

Wojciech Rusinek

Doktor literaturoznawstwa. Nauczyciel języka polskiego w II Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Marii Konopnickiej w Katowicach. Krytyk literacki, autor esejów i recenzji publikowanych w periodykach literackich, naukowych oraz uniwersyteckich tomach zbiorowych. Napisał książkę Z tekstów i przeciw tekstom. Szkice o najnowszej prozie polskiej (2016). Redaktor działu „Literatura” w internetowym dwutygodniku „artPAPIER”.

Fot. Sonia Gwóźdź-Rusinek.