ZCDN

(Nie)pokój nauczycielski: Dlaczego (nie) potrzebujemy zadań domowych?

NN 16 D
Na fali dyskusji wokół zadań domowych przygotowaliśmy rozmowę z dr. Kamilem Janowiczem, psychologiem, który komentuje ten problem z kilku punktów widzenia: naukowego, dydaktycznego i rodzicielskiego. Czy zadania domowe są dobrą metodą nauczania? Czy mogą być źródłem niepotrzebnego stresu? Komu zadania domowe są mimo wszystko potrzebne? I jak wpływają na relacje między uczniami, nauczycielami i rodzicami?

Siedemnasty odcinek podcastu „(Nie)pokój nauczycielski” jest dostępny w serwisie Spotify (profil: Podcasty ZCDN-u).

Kamil Janowicz

Doktor psychologii, post-doctoral researcher w Centrum Badań nad Rozwojem Osobowości Uniwersytetu SWPS. Naukowo zajmuje się różnymi aspektami rodzicielstwa, rozwojem tożsamości u młodych ludzi oraz rolą myślenia przyszłościowego w dorastaniu i wczesnej dorosłości. Współpracuje z licznymi fundacjami, organizacjami i firmami, prowadząc spotkania, webinary, warsztaty i grupy dla ojców. Jest autorem e-booka dla ojców #TataWspiera. Wiedzę naukową na temat rodzicielstwa i wychowania popularyzuje na autorskim blogu Father_ing (https://fatheringdaily.com/) oraz profilach na Instagramie i Facebooku.

Fot. Jolanta Joachimiak.

Podobne wpisy:
Młodzież o edukacji – Finaliści Future League Science on Stage o pracy projektowej

W tym odcinku podcastu z cyklu „Młodzież o edukacji” uczniowie i uczennice wraz z opiekunem ze Szkoły Podstawowej w Kobylance opowiadają o swoich doświadczeniach z realizacji wymagającego projektu naukowego dotyczącego jeziora Miedwie.

Laboratorium Przyszłości – miejsce nietuzinkowe

W kolejnym odcinku podcastu „Nasłuch Pedagogiczny” Alicja Jędrzejak, nauczycielka matematyki w Szkole Podstawowej nr 53 w Szczecinie, zaprasza do nietuzinkowego miejsca. Jest nim pracownia Laboratoriów Przyszłości z kompletem hafciarek, w której młodzi ludzie stają się liderkami i liderami uczenia się oraz po prostu lubią spędzać wolny czas. Rozmówczyni dzieli się swoim spojrzeniem na edukację oraz doświadczeniami związanymi z prowadzeniem twórczego i kreatywnego miejsca w szkole. 

Młodzież o edukacji – O współpracy w ramach przygotowań do debaty oksfordzkiej

Zachęcamy do wysłuchania rozmowy z młodzieżą oraz ich opiekunką, podczas której dzielą się swoimi różnorodnymi doświadczeniami odnoszącymi się do przygotowań do debaty oksfordzkiej o sztucznej inteligencji. W czasie rozmowy poruszane są kwestie dotyczące współpracy młodzieży z nauczycielką, procesu docierania się zespołu podczas podejmowanego wyzwania. Pojawiają się wątki odnoszące się do trudności wynikających z różnych stylów […]