ZCDN

O wolności i solidarności – IX edycja Olimpiady Solidarności

15 marca laureaci pierwszego etapu konkursu z 525 szkół średnich z całej Polski przyjadą do swoich stolic wojewódzkich, by w drugim etapie zmagań o indeks rozwiązać test dotyczący historii Polski lat 1970–1990. W Szczecinie etap wojewódzki Olimpiady Solidarności odbędzie się w Zachodniopomorskim Centrum Doskonalenia Nauczycieli.

Troje uczniów z najwyższymi wynikami z testu stworzy drużynę wojewódzką i w kwietniu pojedzie do Gdańska na trzydniową wizytę studyjną przygotowującą do egzaminów finałowych, które odbędą się w czerwcu w Gdyni.

Na zwycięzców Olimpiady czekają indeksy na uczelnie wyższe, roczne stypendia naukowe oraz atrakcyjne nagrody rzeczowe. Co warte podkreślenia, nagrodami pieniężnymi, jak co roku, zostaną też uhonorowani nauczyciele zwycięskiej dziewiątki finałowej. „Nauczyciele mają duży wpływ na rozbudzenie zainteresowania młodego człowieka dziedzictwem historycznym, ważnym w budowaniu przyszłości i dobrobytu naszej ojczyzny”mówi Danuta Kobzdej, pomysłodawczyni konkursu i zarazem prezeska Fundacji Centrum Solidarności.

Konkurs „Olimpiada Solidarności. Dwie dekady historii” to największy i najbardziej rozpoznawalny ogólnopolski konkurs historyczny dla uczniów szkół średnich w Polsce, sprawdzający wiedzy historyczną dotyczącą okresu 1970–1990. „W latach 80. jako naród dążący do wolności odczuwaliśmy solidarność międzynarodową, dzisiaj dzielimy się nią z naszymi uciemiężonymi braćmi z Ukrainy, którym Rosjanie chcą odebrać wolność”uzupełnia Danuta Kobzdej.

KONTAKT DLA MEDIÓW:
Wiktor Nowak