ZCDN

Seminarium „Szkoła jako miejsce wspólne. Ślady i cienie szkolnej wspólnoty w zlikwidowanych szkołach wiejskich”

ZDD

Serdecznie zapraszamy na seminarium zorganizowane na kanwie wystawy „Szkoła jako miejsce wspólne. Ślady i cienie szkolnej wspólnoty w zlikwidowanych szkołach wiejskich”, zrealizowanej w ZCDN-ie w ramach Zachodniopomorskich Dni Dziedzictwa 2025.

Zamknięcie szkoły to coś więcej niż koniec działalności instytucji edukacyjnej. To zanik miejsca codziennych spotkań, lokalnych rytuałów i międzypokoleniowej wymiany. Szkoła wiejska – często jedyny budynek użyteczności publicznej w okolicy – pełniła funkcję centrum życia społecznego. Po jej likwidacji pozostają materialne i niematerialne ślady – opustoszałe mury, puste korytarze, wspomnienia i historie mieszkańców.

Projekt „Szkoła jako miejsce wspólne” podejmuje temat społecznego znaczenia wiejskich szkół podstawowych, które w ostatnich dekadach ulegały systematycznej likwidacji. Stanowi zbiór wizualnych świadectw tej utraty, a zarazem śladów pamięci, podtrzymujących poczucie wspólnoty mimo zmieniającego się krajobrazu.

Przygotowana z okazji Zachodniopomorskich Dni Dziedzictwa wystawa przedstawia szkołę nie tylko jako instytucję, lecz jako przestrzeń wspólną – współtworzoną przez mieszkańców, nauczycieli i uczniów.

Termin 23 września 2025 (wtorek), godz. 13.00–14.30

Miejsce ZCDN, ul. Gen. J. Sowińskiego 68, Szczecin, Biblioteka Pedagogiczna

Program wydarzenia

13.00–13.30 – Szkoła jako miejsce wspólne w perspektywie pedagogiki emancypacyjnej, prof. dr hab. Maria Czerepaniak-Walczak

13.30–14.00 – Ślady i cienie szkolnej wspólnoty w zlikwidowanych szkołach wiejskich – opis projektu, dr Natalia Cybort-Zioło

14.00–14.30 – Dyskusja

Zapisy odbywają się poprzez Internetowy System Obsługi Szkoleń.

Serdecznie zapraszamy!

Podobne wpisy:
Zmiana organizacji pracy ZCDN-u w okresie wakacyjnym

Uprzejmie informujemy, że od 29 czerwca do 16 sierpnia Zachodniopomorskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli dla interesantów będzie otwarte w godzinach 9.00–14.00. Jednocześnie zawiadamiamy, że w związku z planowaną przerwą wakacyjną Biblioteka Pedagogiczna im. Heleny Radlińskiej w Szczecinie będzie nieczynna od 13 lipca do 16 sierpnia, zaś Oddział Zamiejscowy ZCDN-u w Gryficach – od 13 lipca do 18 sierpnia. Za niedogodności przepraszamy.

Życzenia udanych wakacji

Drodzy Państwo, dziękujemy za wiele wspólnych chwil w ciągu ostatnich 10 miesięcy…:) Niech zasłużony odpoczynek od trudów szkolnej codzienności dostarczy Państwu wielu sił, spokoju oraz ciekawych pomysłów na kolejny rok szkolny. Życzymy cudownych wakacji!

Kierunki realizacji polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2026/2027

Ministerstwo Edukacji Narodowej określiło podstawowe kierunki realizacji polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2026/2027.