ZCDN

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

W Światowym Dniu Książki i Praw Autorskich, przypadającym na wtorek 23 kwietnia, ZCDN przygotował dla Państwa specjalne wydarzenia związane z tym świętem. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółowym programem, który prezentujemy poniżej. Prosimy o zwrócenie uwagi na fakt, że udział w niektórych spotkaniach wymaga wcześniejszej rejestracji za pośrednictwem Internetowego Systemu Obsługi Szkoleń.

Gala finałowa wojewódzkiego konkursu na komiks „Nie tylko superbohaterowie walczą ze złem”

Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 11.00 w sali konferencyjnej ZCDN-u. W programie przewidziano prezentację prac, wręczenie nagród oraz poczęstunek. Zapowiemy także kolejną edycję, zaprosimy do wspólnego zdjęcia, a uczennice i uczniów, którzy zdobyli nagrody i wyróżnienia, poprosimy o udział w nagraniu podcastu.

Partnerem wydarzenia jest  Centrum Kształcenia Sportowego w Szczecinie. Patronami i fundatorami nagród są Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe Województwa Zachodniopomorskiego oraz „Zeszyty Komiksowe”. Patronat medialny objęła betoniarka.net, a nagrody dla laureatek i laureatów ufundowali także Timof Comics, Kultura Gniewu i Wydawnictwo Granda.

Wydarzeniu będzie towarzyszyć wystawa nagrodzonych komiksów w Bibliotece Pedagogicznej im. Heleny Radlińskiej, która będzie otwarta przez cały kolejny miesiąc.

Koordynatorką oraz pomysłodawczynią wydarzenia jest Marta Kostecka – nauczycielka konsultantka ds. edukacji humanistycznej w ZCDN-ie.

Spotkanie dla bibliotekarek i bibliotekarzy w Oddziale ZCDN-u w Świnoujściu pod hasłem „Warto czytać”

Uczestniczki i uczestnicy spotkania, które rozpocznie się o godzinie 11.00, wspólnie zastanowią się, dlaczego w XXI wieku nadal warto czytać książki, a także stworzą listę argumentów przemawiających za tą śmiałą tezą.

Przedmiotem kolegialnych rozważań uczestniczek i uczestników spotkania będzie także aforyzm „Książka jest łącznikiem między przeszłością i przyszłością”. Jednocześnie w ramach wydarzenia odbędzie się otwarta debata podejmująca kwestie przyczyn, dla których ludzie nie czytają, i zagadnienia upowszechnienia cyfrowej kultury jako zagrożenia dla książki w formie papierowej.

Spotkanie poprowadzi Grażyna Lis – kierowniczka Oddziału Zamiejscowego ZCDN-u w Świnoujściu.

Warsztaty online „Lekcje języka polskiego z Teatroteką Szkolną – Antyk i Biblia”

Zajęcia odbędą się godzinach 15.45–18.00. Do udziału w nich zapraszamy nauczycielki i nauczycieli języka polskiego w szkołach podstawowych (klasy IV–VIII) i ponadpodstawowych.

Warsztat będzie obejmował krótkie wprowadzenie teoretyczne dotyczące idei pedagogiki teatralnej w edukacji szkolnej, a następnie uczestnicy wezmą udział w ćwiczeniach praktycznych i zrealizują wspólnie z prowadzącą wybrane elementy scenariuszy lekcyjnych opartych o idee pedagogiki teatralnej.

Warsztaty poprowadzi Joanna Sadłowska-Szreder – nauczycielka doradczyni metodyczna w zakresie języka polskiego w ZCDN-ie.
Zarejestruj się

Warsztaty online „Kreatywne zabawy ortograficzne i gramatyczne”

Zajęcia odbędą się godzinach 16.00–19.00. W pierwszej części spotkania, kierowanego do nauczycielek i nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej, zostanie przedstawiony zakres zagadnień ortograficznych i gramatycznych występujących na tym etapie edukacji. Następnie podane będą zasady, formy i metody nauczania ortografii i gramatyki w klasach I–III, zwrócona zostanie uwaga na rolę, jaką odgrywa pamięć słuchowa, wzrokowa i motoryczna w nauczaniu ortografii i gramatyki. Druga część będzie miała charakter warsztatowy – uczestnicy wezmą udział w ćwiczeniach praktycznych, zabawach, quizach, które pozwolą na wyrobienie u uczniów nawyku bezbłędnego pisania i dokonywania samokontroli wykonanych prac.

Warsztaty poprowadzi Beata Standio, nauczycielka konsultantka ds. edukacji wczesnoszkolnej  w ZCDN-ie.
Zarejestruj się

„Spotkanie z Książką Biograficzną” z udziałem dr Sylwii Chutnik, dr Katarzyny Rembackiej oraz prof. Radosława Ptaszyńskiego

O godzinie 17.00 w Bibliotece Pedagogicznej im. Heleny Radlińskiej rozpocznie się spotkanie z dr Sylwią Chutnik – pisarką, publicystką, działaczką społeczną i promotorką literatury. W 2023 roku Sylwia Chutnik, we współpracy z Moniką Sznajderman, zredagowała  publikację Kwestia charakteru. Bojowniczki z getta warszawskiego, będącą pretekstem do dyskusji o tych, o których nie snuto dotąd opowieści, ze szczególnym uwzględnieniem historii kobiet oraz podejmowanych przez nie form oporu.

Partnerem wydarzenia jest Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, dzięki któremu nauczyciele zarejestrowani i uczestniczący w seminarium otrzymają omawianą książką (liczba egzemplarzy ograniczona).

Podczas seminarium nauczyciele, prezentując własne stanowiska, zastanowią się, na ile i w jaki sposób opowieści o bojowniczkach z getta warszawskiego można włączyć do szkolnej narracji historycznej. Podadzą przykłady wykorzystania tych historii przy analizie określonych zjawisk i procesów historycznych. Zebrane w ten sposób doświadczenia będzie można wykorzystać na lekcjach przedmiotów humanistycznych.

Koordynatorką, pomysłodawczynią oraz prowadzącą spotkanie jest dr Katarzyna Rembacka – nauczycielka konsultantka ds. edukacji humanistycznej w ZCDN-ie.
Zarejestruj się

Serdecznie zapraszamy i życzymy owocnego udziału w wydarzeniach zorganizowanych w ZCDN-ie z okazji Dnia Książki i Praw Autorskich!

Podobne wpisy:
Zmiana organizacji pracy ZCDN-u 23 maja

Uprzejmie informujemy, że 23 maja (czwartek), w godzinach 12.00–14.00, Zachodniopomorskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli wraz z Biblioteką Pedagogiczną im. Heleny Radlińskiej będzie nieczynne. Za niedogodności przepraszamy. 

Spotkanie z Natalią Madejską, reporterką, autorką książki dla dzieci „Felka i Miłek i fala pomyłek”

Z okazji XXIII Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom zapraszamy na spotkanie z Natalią Madejską, które odbędzie się 4 czerwca, o godzinie 17.00, w Bibliotece Pedagogicznej im. Heleny Radlińskiej oraz na inne wydarzenia zorganizowane z uwagi na zbliżające się czytelnicze święto dzieci.

W poszukiwaniu ciekawych rozwiązań – modyfikacja programów nauczania

Serdecznie zapraszamy do udziału w warsztatach „W poszukiwaniu ciekawych rozwiązań – modyfikacja programów nauczania”, które odbędą się 27 maja, w godzinach 16.00–19.00, w trybie zdalnym.