ZCDN

Świętujcie z nami 250-lecie powołania Komisji Edukacji Narodowej!

ZCDN Baner Ken250

Zapraszamy Was do czynnego udziału w licznych wydarzeniach organizowanych w ramach październikowych obchodów tego wyjątkowego jubileuszu.

Rozpoczynamy mocnym akcentem – 8 października zapraszamy wszystkich pracowników oświaty do wzięcia udziału w I Biegu Nauczycieli im. Komisji Edukacji Narodowej. Poprzez organizację Biegu chcemy wyrazić, jak ważni są dla nas nauczyciele, których na co dzień spotykamy w Zachodniopomorskim Centrum Doskonalenia Nauczycieli. Niech wydarzenie to stanie się pretekstem do zintegrowania środowiska związanego z oświatą w regionie oraz wzajemnej współpracy. Formularz zgłoszeniowy dostępny jest na stronie internetowej: https://www.protiming24.pl/startmeta/ev/bieg-nauczycieli.

Przygotowaliśmy również grę miejską „Polska oświata w międzywojennym Szczecinie”, która zostanie uruchomiona 10 października. Zabawa będzie poprzedzona spotkaniem warsztatowym w ZCDN-ie. Następnie, podczas wspólnego spaceru, będziemy pomagali uczniowi i uczennicy – współczesnemu chłopcu i przedwojennej dziewczynce – odkryć białe plamy na mapie historii. Zapraszamy wszystkich pasjonatów historii do udziału w tej niezwykłej wycieczce. Zapisy na to wydarzenie prowadzone są za pośrednictwem Internetowego Systemu Obsługi Szkoleń: https://szkolenia.zcdn.edu.pl/realization/edit/e-learning-polska-oswiata-w-miedzywojennym-szczecinie.

11 października na stronie internetowej ZCDN-u (zcdn.edu.pl) i w naszych mediach społecznościowych opublikowany zostanie film opowiadający o powołaniu Komisji Edukacji Narodowej – o przyczynach, przebiegu i skutkach tej decyzji. W nagraniu, które będzie mogło posłużyć nauczycielom jako materiał dydaktyczny, wykorzystane zostały zbiory Biblioteki Pedagogicznej im. Heleny Radlińskiej. Zachęcamy do zaglądania tego dnia na naszą stronę internetową!

Świętowanie Dnia Edukacji Narodowej w naszej instytucji będzie w tym roku połączone z Galą Ambasadorów ZCDN-u. 12 października po raz pierwszy wybrany zostanie Patron ZCDN-u, czyli osoba merytorycznie wspierająca naszą placówkę, współtworząca nasze działania, oraz Ambasador ZCDN-u – osoba, której działania na rzecz edukacji w regionie warte są uznania. Wydarzenie będzie miało charakter zamknięty, ale jego merytoryczna część będzie transmitowana w naszych mediach społecznościowych.

W czwartek 19 października w murach naszej placówki pojawi się nowy element – oś czasu prezentująca, jak zmieniała się rola i wizerunek nauczyciela/nauczycielki na przestrzeni 250 lat – od Ustawy Komisji Edukacji Narodowej aż po rok 2023. Prezentacja osi połączona będzie z krótkim wykładem dr Katarzyny Rembackiej. Zarówno nagranie wykładu, jak i oś czasu dostępne będą do obejrzenia i wysłuchania na naszej stronie internetowej.

W ramach obchodów rocznicy powołania Komisji Edukacji Narodowej ZCDN wspólnie z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Szczecińskiego oraz Wydawnictwem Naukowym US wydał książkę Niezbędnik młodego nauczyciela pod redakcją naukową Anny Godzińskiej i Małgorzaty Mikut. Spotkanie z autorem i autorkami oraz redaktorkami publikacji odbędzie się 24 października, o godzinie 16.00.

30 października, o godz. 15.00, odbędzie się debata oksfordzka, w której wezmą udział studentki i studenci z Instytutu Pedagogiki US. Teza debaty będzie brzmiała „Tzw. system pruski w polskiej szkole przyniósł więcej szkody niż pożytku”. Debata będzie poprzedzona warsztatami dotyczącymi pracy metodą debaty oksfordzkiej. Marszałkinią debaty będzie dr Zofia Fenrych.

Zwieńczeniem obchodów 250-lecia powołania Komisji Edukacji Narodowej w ZCDN-ie będzie powstanie muralu autorstwa Piotra „Lumpa” Pauka, który będzie można podziwiać na patio w siedzibie ZCDN-u przy ul. Gen. J. Sowińskiego 68 w Szczecinie. Wkrótce podamy datę jego odsłonięcia, ale już teraz gorąco na to wydarzenie zapraszamy!

Podobne wpisy:
Szkolne doświadczenia biologiczne w zgodzie z przepisami sanitarnymi

Serdecznie zapraszamy do udziału w szkoleniu „Szkolne doświadczenia biologiczne w zgodzie z przepisami sanitarnymi”, które odbędzie się 12 grudnia, w godzinach 16.30–18.00, w trybie zdalnym.

Sztuczna inteligencja w pracy dyrektora placówki oświatowej

Serdecznie zapraszamy do udziału w szkoleniu „Sztuczna inteligencja w pracy dyrektora placówki oświatowej”, które odbędzie się 12 grudnia, w godz. 11.30–13.00, w siedzibie Zachodniopomorskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Szczecinie.

Prezent na Mikołajki od platformy IBUK Libra

Jesienno-zimowa aura, długie wieczory to idealny czas, aby rozkoszować się smakiem ulubionego napoju i ciekawą e-lekturą. Z myślą o wyjątkowym, przedświątecznym okresie, platforma IBUK Libra przygotowała dla swoich czytelników prezent na Mikołajki – dodatkowy pakiet książek z literatury pięknej (beletrystyka, kryminał, sensacja, thriller). Przypominamy wszystkim czytelnikom, że z zasobów wirtualnej czytelni platformy można korzystać bezpłatnie – wystarczy zgłosić się do Biblioteki Pedagogicznej po darmowe kody dostępu.