„Biblioteka – miejsce na czasie” – XXI Ogólnopolski Tydzień Bibliotek

baner tb

W dniach 8–15 maja 2024 roku odbędzie się XXI Ogólnopolski Tydzień Bibliotek organizowany przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich pod hasłem „Biblioteka – miejsce na czasie”. Z tej okazji zespół ZCDN-u przygotował ciekawe wydarzenia dla nauczycieli, bibliotekarzy, dzieci oraz wszystkich miłośników książek.

Naszymi gośćmi w trakcie trwania całego Tygodnia Bibliotek będą dzieci z lokalnych podstawówek, które wezmą udział w specjalnie dla nich przygotowanych lekcjach bibliotecznych prowadzonych przez nauczycielki bibliotekarki.

Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółowym programem, który prezentujemy poniżej. Prosimy o zwrócenie uwagi, że udział w niektórych spotkaniach wymaga wcześniejszej rejestracji za pośrednictwem Internetowego Systemu Obsługi Szkoleń.

9 maja, godzina 14.00
W Oddziale Zamiejscowym ZCDN-u w Gryficach dr Agnieszka Jankowska poprowadzi spotkanie dla bibliotekarzy zatytułowane „Biblioteka na czasie – nowe funkcje biblioteki szkolnej”. Uczestnicy spotkania wspólnie rozważą zadania, jakie stawia nowoczesność bibliotekom w systemie szkolnym.

9 maja, godzina 14.30
Regina Czekała-Kil poprowadzi warsztat dla bibliotekarzy szkolnych pt. „Bajka bawi, uczy i wychowuje – pomysły na zajęcia czytelnicze”. W części wykładowej uczestnicy poznają schemat procesu bajkoterapeutycznego, a następnie będą tworzyć warsztat bajkoterapeuty.

14 maja, godzina 14.30
W ramach „Sieci współpracy dla nauczycieli bibliotekarzy” bibliotekarki szkolne Sylwia Jaguszewska z Zespołu Szkół Sportowych im. Sportowców Ziemi Szczecińskiej oraz Monika Dżugan ze Szkoły Podstawowej nr 45 z Oddziałami Integracyjnymi w Szczecinie omówią zasady ewidencji i udostępniania podręczników w bibliotece szkolnej.
Warsztat odbędzie się w formie hybrydowej – stacjonarnie w ZCDN-ie oraz online na platformie e-learningowej.

15 maja, godzina 16.30
W formie seminarium online odbędzie się spotkanie z bibliotekarką szkolną, Iwoną Pietrzak-Płachtą – Nauczycielką Roku 2022, zatytułowane „Kto dał mi skrzydła – spotkanie inspiracyjno-rozwojowe dla nauczycieli bibliotekarzy”, które poprowadzi Marta Kostecka.
Spotkanie rozpocznie się od przedstawienia sposobów zachęcania do czytania dzieci i młodzieży, a także metod rozbudzających motywacje czytelnicze. Omówione zostaną przykładowe działania promujące czytelnictwo na terenie szkoły oraz dobre praktyki w tym obszarze. Następnie przewidziana jest dyskusja uczestniczek i uczestników.
Zarejestruj się

Serdecznie zapraszamy do udziału w wydarzeniach przygotowanych z okazji Tygodnia Bibliotek dla nauczycieli, bibliotekarzy oraz wszystkich miłośników książek. Mamy nadzieję, że wspólne spotkania będą inspirujące i pełne ciekawych dyskusji na temat roli bibliotek w naszym społeczeństwie.