ZCDN Migracje

Serdecznie zapraszamy do udziału w konferencji „Migracja – doświadczenie uniwersalne i globalne, doświadczanie osobiste i lokalne”, która odbędzie się 25 stycznia, w godz. 10.00–14.45, w siedzibie Zachodniopomorskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Szczecinie.

Niezależnie od nauczanego przedmiotu, poziomu edukacyjnego czy pełnionych funkcji wychowawczych, osoby pracujące w szkołach nie powinny przejść obojętnie obok tematyki migracji. Począwszy od doświadczeń mieszkańców i mieszkanek naszego województwa jako osób zamieszkujących tzw. Ziemie Odzyskane, przez obecny napływ osób chroniących się przed wojną w Ukrainie, po trudną sytuację uchodźczą na granicy z Białorusią – tematyka migracji dotyka każdej i każdego z nas.

Dlatego wszystkie osoby, dla których ta tematyka nie jest obojętna, zapraszamy do udziału w konferencji poświęconej zagadnieniu migracji zarówno w jej kontekście szerokim, globalnym, uniwersalnym, jak i osobistym, lokalnym.

Zaplanowaliśmy dla Państwa prelekcje, warsztaty, pokaz filmu oraz dużo przestrzeni na dyskusję. Zaprosiliśmy uznane znawczynie, a zarazem aktywne twórczynie działań i projektów pogłębiających wiedzę w prezentowanej tematyce.

Program konferencji:

10.00–10.10 – rozpoczęcie konferencji

Blok 1 „Osobiście i lokalnie”
10.10–10.30 dr Katarzyna Rembacka (ZCDN), „Bo my tu wszyscy skądś”. Polskie osadnictwo na Pomorzu Zachodnim tuż po wojnie
10.30–11.15 pokaz filmu Najem okazjonalny, pomysł i realizacja Weronika Fibich, Adam Ptaszyński
11.15–11.45 – Weronika Fibich (Ośrodek Teatralny Kana), Pojęcia pogranicza, w(y)kluczenia, (nie)pamięci, tożsamości i (gość)inności
11.45–12.00 – dyskusja
12.00–12.15 – przerwa kawowa

Blok 2 – „Uniwersalnie i globalnie
12.15-12.45 Natalia Gebert (Fundacja Dom Otwarty) Polska oczami migrantek i migrantów
12.45-13.15 dyskusja z Natalią Gebert, moderator Katarzyna Rembacka
13.15–14.45 Marta Kostecka (ZCDN), Komiks wobec migracji. Warsztaty nie tylko dla humanistów
13.15–14.45 Anna Godzińska (ZCDN), Edukacja włączająca – uczeń z doświadczeniem migracyjnym (warsztaty)
14.45 – zakończenie konferencji i poczęstunek

Na warsztaty obowiązują osobne zapisy:
Komiks wobec migracji. Warsztaty nie tylko dla humanistów (I/G/19)
Edukacja włączająca – uczeń z doświadczeniem migracyjnym (I/G/11)

Biogramy edukatorek:

Weronika Fibich – autorka kilkudziesięciu akcji teatralnych, performensów site-specific i eksperymentów formalnych. Twórczyni projektów artystycznych oraz filmów dokumentalnych. Artystka antydyscyplinarna. Wykładowczyni na studiach pisarskich Uniwersytetu Szczecińskiego i w Pracowni Filmu Społecznego na Akademia Sztuki w Szczecinie.

Anna Godzińska – wicedyrektorka ds. pedagogicznych w Zachodniopomorskim Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Szczecinie. Absolwentka studiów doktoranckich w dziedzinie literaturoznawstwa na Uniwersytecie Szczecińskim. Wieloletnia nauczycielka języka polskiego i historii, a także języka polskiego jako obcego. Autorka tekstów literaturoznawczych i recenzji literackich. Współredaktorka publikacji Niezbędnik młodego nauczyciela (Szczecin 2023).

Natalia Gebert – z wykształcenia kulturoznawczyni, z zawodu tłumaczka, z zamiłowania mól książkowy. Współzałożycielka warszawskiej inicjatywy nieformalnej Dom Otwarty (obecnie fundacji). Od 2015 roku działa społecznie na rzecz uchodźców i szerzenia wiedzy o migracjach za co, między innymi, uhonorowana została Nagrodą im. Abducadira Gabeire Farah za działania na rzecz migrantów w Polsce w kategorii „Aktywne wsparcie”.

Marta Kostecka – nauczycielka konsultantka ds. edukacji humanistycznej w ZCDN-ie. Edukatorka, polonistka, bibliotekarka. W obszarach jej zainteresowań znajdują się technologie i nowe media w kulturze i edukacji, edukacja informacyjna, cyfrowa i medialna oraz kształcenie ustawiczne, nauczanie i uczenie się. Redaktorka „Zeszytów Komiksowych”. Członkini Polskiego Towarzystwa Badań nad Komiksem.

Katarzyna Rembacka – doktor nauk humanistycznych, historyczka, redaktorka opracowań edukacyjnych, nauczycielka konsultantka ds. edukacji humanistycznej w ZCDN-ie. Redaktorka opracowań i materiałów edukacyjnych. Laureatka Nagrody Historycznej „Polityki” oraz Nagrody prof. Strzembosza za książkę Komunista na peryferiach władzy. Historia Leonarda Borkowicza (1912–1989) (Szczecin-Warszawa 2020).

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.

Termin: 25 stycznia 2024, godz. 10.00–14.45

Rejestracja na konferencję odbywa się za pośrednictwem Internetowego Systemu Obsługi Szkoleń –  numer formy doskonalenia: II/16.