TYDZIEŃ CZYTANIA DZIECIOM – przewodnik po nowościach w naszych zbiorach

Trwa XXIII Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom. W tym szczególnym okresie zapraszamy Państwa do poznania nowości wydawniczych w naszej bibliotece, związanych ze wspieraniem czytelnictwa wśród najmłodszych i nie tylko. Czytanie dzieciom oraz ich późniejszy samodzielny proces poznawania książek rozwijają kompetencje językowe i komunikacyjne, dlatego ważne jest, aby aktywizować i zaszczepiać w najmłodszych ich czytelnicze pasje.

Poniżej przedstawiamy wybrane pozycje z Biblioteki Pedagogicznej o czytelnictwie, a także o twórczych metodach wzbudzania wśród dzieci potrzeby obcowania z książką.

DSC04594 scaled

„Nie myśl, że książki znikną autorstwa Jean-Claude Carrire’a i Umberto Eco to zapis rozmowy dwóch wielkich bibliofili, którzy z wielkim znawstwem, erudycją i poczuciem humoru rozprawiają o książkach i literaturze.

„Czytania. Szkice krytyczne o książkach” napisana przez Sławomira Iwasiowa jest zbiorem szkiców interpretacyjnych, książką o czytaniu z uwagą, empatią i zaangażowaniem, jego specyfice, problemach, wariantach.

„Przyszłość książki” pod redakcją Geoffrey’a Nunberga wpisuje się w debatę na temat Kultury 2.0, a została zainspirowana ustaleniami konferencji w Centrum Badań Semiotycznych i Kognitywnych Uniwersytetu w San Marino z udziałem Umberto Eco i Patrizii Violi.

Z troską o rozwój młodszych czytelników proponujemy najnowsze pozycje w naszym księgozbiorze o czytelnictwie dzieci:

DSC04598 scaled

„Nauka czytania Agnieszki Łubkowskiej jest przeznaczona dla dzieci, które zaczynają naukę czytania, i dla tych, które już ją zaczęły, ale mają problem z opanowaniem tej umiejętności.

„Subtelna rewolucja. Czytanie od pierwszego roku życia” autorstwa Glen Doman i Janet Doman to książka o podstawach nauki czytania, wczesnym rozwoju dzieci i świecie złożonym z literek.

„Czytanie globalne po polsku. Poradnik dla nauczycieli, rodziców i terapeutów Marii Trojanowicz-Kasprzak opisuje, na czym – krok po kroku – czytanie globalne powinno polegać i jak w warunkach polskich realizować założenia tej metody.

Na deser proponujemy Państwa uwadze pięknie wydany album „Książki, które zmieniły świat” pod redakcją Michaela Collinsa, stanowiący fascynujący przewodnik po ponad osiemdziesięciu najbardziej cenionych i ważnych dziełach, od zwoju znad Morza Martwego po „Dziennik” Anny Frank.

DSC04602 scaled

Serdecznie zapraszamy do wspólnego świętowania Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom!

Warto czytać, dlatego zachęcamy do zapoznania się z pełnym cyfrowym katalogiem naszych zasobów bibliotecznych https://m6043.lib.mol.pl/

Z pozdrowieniami,

Zespół Biblioteki Pedagogicznej im. Heleny Radlińskiej

Omówienia książek pochodzą z notek wydawniczych oraz wstępów do publikacji. Wszystkie publikacje są dostępne w Bibliotece Pedagogicznej im. Heleny Radlińskiej w Szczecinie.