ZCDN

Zmiany w prawie dotyczącym nauczycieli

Zmiany dotyczą kwestii obowiązkowej godziny dostępności nauczycieli oraz skodyfikowania praw i obowiązków ucznia.

Nowe przepisy dotyczące godzin dostępności zostały przyjęte przez Radę Ministrów i wejdą w życie od 1 września 2025 roku. Konsultacji z uczniami nadal są obowiązkowe, jednak proponowane zmiany wprowadzają większa elastyczność – nauczyciel będzie mógł sam gospodarować czasem pracy, co będzie korzystne dla uczniów i rodziców.

Cały komunikat znajduje się na stronie MEN-u.

Do uzgodnień międzyresortowych i konsultacji publicznych został przekazany projekt zmian w Prawie oświatowym. Celem jest zebranie w jednym miejscu oraz przeniesienie na poziom ustawy praw i obowiązków uczniowskich. Komisja działająca przy MEN-ie zaproponowała kilka modyfikacji i nowych rozwiązań. Zmianom ulegną zapisy związane z klasyfikacją uczniów z nieusprawiedliwionymi nieobecnościami. Stworzone zostały katalogi praw i obowiązków ucznia – szczególnie ten drugi ma charakter zamknięty. Połączony z tym będzie system kar dla uczniów. Do tej pory te kwestie regulowały najczęściej wewnętrzne przepisy szkolne, które niekiedy łamały prawa dziecka.

W ramach projektowanych zmian powołany ma być system ochrony praw uczniowskich, poprzez stworzenie funkcji rzecznika – rzecznik krajowy działający przy MEN-ie, 16 rzeczników regionalnych przy kuratoriach oświaty oraz rzecznik w każdej szkole. Ten ostatni wybierany ma być spośród nauczycieli przez radę szkoły. Planowana jest także obligatoryjność w powoływaniu tego ostatniego organu (do tej pory panowała dowolność w tym zakresie). Radę szkoły tworzą przedstawiciele nauczycieli, uczniów i rodziców, co ma sprzyjać uspołecznieniu systemu oświaty.

Szczegółowe informacje na temat kwestii praw uczniowskich wraz z przekierowaniem do strony legislacyjnej, na której można zapoznać  się z całym dokumentem, znajdują się w komunikacie MEN-u. Na stronie MEN jest także adres mailowy, na który można zgłaszać swoje uwagi. Konsultacje trwają do początku sierpnia 2025 roku.

Podobne wpisy:
Świadectwa ukończenia szkoły     

W związku z możliwymi błędami na świadectwach ukończenia szkoły, Ministerstwo Edukacji Narodowej wydało komunikat.

Regionalne Centrum Kryzysowe

Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego w Szczecinie realizuje wieloletni projekt „Regionalne Centrum Kryzysowe”. Z oferty można korzystać indywidualnie, ale zgłosić się można także jako szkoła.

Kierunek – Innowacja 2025 (konkurs dla nauczycieli)

Do 28 lipca 2025 roku można zgłosić się do kolejnej edycji konkursu „Kierunek – Innowacja” organizowanego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej.