Czy dziecko może bawić się smartfonem? „Może, ale nie powinno” – mówi w nowym odcinku „(Nie)pokoju nauczycielskiego” Magdalena Bigaj, badaczka mediów cyfrowych, prezeska Fundacji „Instytut Cyfrowego Obywatelstwa”, autorka książki Wychowanie przy ekranie. Nasza rozmówczyni propaguje koncepcję „higieny cyfrowej”, czyli świadomego, odpowiedzialnego, bezpiecznego i przede wszystkim zdrowego korzystania z mediów elektronicznych i tak zwanych urządzeń ekranowych. Media mają wpływ na wszystkich, i użytkowników najmłodszych, i najstarszych, a więc powinny być traktowane zarówno jako źródło wielu zalet, na przykład w sferze edukacji, jak i potencjalnych zagrożeń, o których czasami jako użytkownicy, ale także nauczyciele czy rodzice, nie zdajemy sobie sprawy.
Osiemnasty odcinek podcastu „(Nie)pokój nauczycielski” jest dostępny na stronie zcdn.edu.pl oraz w serwisie Spotify (profil: Podcasty ZCDN-u).
Magdalena Bigaj
Twórczyni i prezeska Fundacji „Instytut Cyfrowego Obywatelstwa”. Autorka książki Wychowanie przy ekranie. Medioznawczyni, badaczka i działaczka społeczna. Pomysłodawczyni i współautorka pierwszego Ogólnopolskiego Badania Higieny Cyfrowej. Felietonistka magazynu „Pismo”. Członkini Komitetu Dialogu Społecznego przy Krajowej Izbie Gospodarczej. Ponad dekadę spędziła pracując dla firm ze świata nowych technologii, aktualnie bada ich wpływ na społeczeństwo i działa na rzecz praw człowieka w internecie. Mama trójki dzieci.
Fot. Sylwester Ciszek.