ZCDN

Zmiany w prawie oświatowym – projekt ustawy

29 października 2024 roku rząd przyjął projekt ustawy o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw przygotowany przez MEN.

Proponowane zmiany dotyczą zasad egzaminów  – np. przedłużenie zasady o konieczności uzyskania minimum 30% punktów z przedmiotu dodatkowego na maturze, wprowadzenie nowej funkcji egzaminatora-weryfikatora (egzaminatora drugiego sprawdzania), kwestii wnoszenia urządzeń monitorujących stan zdrowia zdającego itd., programów nauczania, podręczników, wzmocnienia roli badań edukacyjnych. Dodatkowo, zmiany mają dotyczyć także dostępności Zintegrowanej Platformy Edukacyjnej, kwestii oddziałów szkolnych w placówkach leczniczych, uregulowania kwestii systemu teleinformatycznego wspierającego rozpoznawanie potrzeb rozwojowych i edukacyjnych uczniów oraz planowanie ich realizacji. Wśród nowych zapisów są również te dotyczące szkolnictwa branżowego, dofinansowania kształcenia młodocianego pracownika oraz kwestie związane z procedurami wprowadzania eksperymentu pedagogicznego.

Więcej informacji znajduje się w komunikacie MEN-u.

Podobne wpisy:
Sieć Przedszkoli i Szkół Promujących Zdrowie

Kuratorium Oświaty w Szczecinie zaprasza dyrektorów szkół i placówek, szkolnych koordynatorów sieci oraz przyszłych koordynatorów na szkolenia związane z siecią Przedszkoli i Szkół Promujących Zdrowie.

Badanie jakości kształcenia i jego uwarunkowań

Kuratorium Oświaty w Szczecinie oraz Instytut Historyczny Uniwersytetu Szczecińskiego zapraszają dyrektorów zachodniopomorskich szkół podstawowych do udziału w badaniu ankietowym, poświęconym jakości kształcenia i jego uwarunkowań w związku z egzaminami ósmoklasistów. Prowadzone na szeroką skalę badanie jest także okazją do świadomego zaprojektowania zmian w szkole.

Edukacja z wojskiem

Trwa nabór do III edycji wspólnego programu Ministerstwa Edukacji Narodowej i Ministerstwa Obrony Narodowej – „Edukacja z wojskiem”. W związku z dużym zainteresowaniem, rekrutacja została przedłużona do 6 maja 2025 roku.