W najnowszym numerze proponujemy zestaw tekstów dotyczących zagadnienia pedagogiki mobilności. Tak sformułowany temat to wynik inspiracji książką Johna Urry’ego (1946–2016) pod tytułem Socjologia mobilności, po raz pierwszy wydanej w roku 1999 – dzisiaj to niemal klasyczna publikacja z obszaru nauk społecznych, w której znalazły swoje miejsce rozważania na temat mobilności nie tylko ludzi, ale także przedmiotów, obrazów czy informacji. Mobilność, twierdził brytyjski socjolog, to cecha charakterystyczna świata przełomu XX i XXI wieku. Dlatego również pedagogika interesuje się mobilnością we wszystkich możliwych aspektach i wariantach tego zjawiska: od cyfrowego transferowania wiedzy po edukację zdalną.
Wśród tekstów zamieszczonych w nowym zeszycie trzeba zwrócić uwagę na wywiad z prof. Romanem Leppertem, pomysłodawcą i prowadzącym kanał „Akademickie Zacisze”, gdzie pedagodzy, nauczyciele i edukatorzy mogą opowiedzieć o swoich badaniach, dobrych praktykach i projektach reformowania współczesnej szkoły. Badania i publicystyka prof. Lepperta to dobry przykład tego, jakimi drogami nauka może się łączyć z edukacją szkolną.
Ponadto nie można pominąć tekstów popularnonaukowych z działu „Temat numeru” oraz publicystyki nauczycielskiej, zebranej w na stronach „Opinii, refleksji, doświadczeń”. Całości dopełniają jak zwykle felietony, recenzja książki, informacje o wydarzeniach w ZCDN-ie i Muzeum Narodowym w Szczecinie.
Serdecznie polecamy lekturę „Refleksji” – na nowy rok szkolny 2022/2023. Numer „Pedagogika mobilności” wraz z dodatkiem specjalnym – Terminarzem z ofertą szkoleń ZCDN-u na rok szkolny 2022/2023 można odebrać w dni powszednie, w godzinach 9.00–16.00, w siedzibie Zachodniopomorskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Szczecinie, przy ulicy Gen. J. Sowińskiego 68. Prosimy o odbiór osobisty.