ZCDN

Edukacja.gov.pl – nowy portal

Ministerstwo Edukacji i Nauki uruchomiło nowy portal – edukacja.gov.pl, którego celem jest zebranie informacji na temat systemu szkolnictwa w Polsce.

Do serwisu podłączone zostały: wyszukiwarka szkół i placówek oświatowych, Zintegrowana Platforma Edukacyjna, portal Laboratoriów Przyszłości i inne. Znaleźć tu można także artykuły dotyczące edukacji włączającej. Portal został uruchomiony w lipcu i cały czas się tworzy; ma odpowiadać na zgłaszane zapotrzebowanie oraz promować elektroniczny obieg dokumentów. Prowadzone są cały czas badania, które mają pomóc w rozwoju projektu.

Celem portalu jest także stworzenie przestrzeni wymiany informacji między ministerstwem a wszystkimi uczestnikami systemu oświaty. Jednym z projektów jest Moje Internetowe Konto Edukacyjne (MIKE), które będzie mógł wkrótce założyć każdy pełnoletni obywatel. Poprzez MIKE będziemy mieć dostęp do poświadczonych informacji o swoim wykształceniu. Mogą one być przydatne przy składaniu dokumentów na studia lub podania do pracy, nie zastąpią jednak drukowanych dyplomów i świadectw, ponieważ założenie konta jest dobrowolne.

Zachęcamy do zapoznania się z portalem.

Podobne wpisy:
Kierunki polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2024/2025

12 czerwca ministra edukacji narodowej podpisała dokument, w którym wyszczególnione zostały podstawowe kierunki realizacji polityki oświatowej państwa oraz kierunki realizacji zadań z zakresu nadzoru pedagogicznego w roku szkolnym 2024/2025.
Zachęcamy Państwa do zapoznania się z jego treścią.

Współpraca bez granic – forum eksperckie

Ministerstwo Edukacji Narodowej zaprasza do udziału w forum eksperckim „Współpraca bez granic – nauczyciele na rzecz wsparcia dzieci i młodzieży z doświadczeniem migracji i uchodźstwa”. Spotkanie w formie online odbędzie się 26 czerwca, zgłosić można się do 25 czerwca.

Słońca w sercu! Blog na Zmianę (odcinek IX)

W przypadku zawodu nauczyciela z wszelkimi feriami i wakacjami powiązanych jest wiele mitów i stereotypów. Samo hasło „dwa miesiące wakacji” wywołuje odruch zazdrości przedstawicieli innych zawodów i żmudne tłumaczenie nauczycieli, że to nieprawda, bo rekrutacja, bo rady pedagogiczne, konferencje itd. Zastanawiające jest to, że nauczyciele muszą (czy na pewno?) tłumaczyć się przed społeczeństwem z takiej formy odpoczynku.