ZCDN

Edukacja obywatelska i zdrowotna – rozporządzenia z podstawami programowymi podpisane

Na stronie Ministerstwa Edukacji Narodowej znajdują się podpisane przez ministrę Barbarę Nowacką rozporządzenia dotyczące wprowadzenia nowych przedmiotów – edukacji zdrowotnej i edukacji obywatelskiej. Oba pojawią się w polskiej szkole od września 2025 r.

Zmieniona podstawa programowa przeszła kolejne etapy procesu legislacyjnego, w tym konsultacje społeczne. W ich wyniku przedmiot edukacja zdrowotna, który ma zastąpić wychowanie do życia w rodzinie, podobnie jak poprzednik – będzie nieobowiązkowa. Z kolei edukacja obywatelska zastąpi wiedzę o społeczeństwie oraz historię i teraźniejszość.

17 marca 2025 mają się ukazać dodatkowe informacje na temat szkoleń dla nauczycieli obu przedmiotów, takie jak zakres, formy i kalendarz działań. Już teraz na Zintegrowanej Platformie Edukacyjnej zamieszczono komentarz metodyczny autorstwa twórców podstawy edukacji obywatelskiej.

Więcej informacji wraz linkami do zmienionych rozporządzeń w komunikacie MEN.

Podobne wpisy:
„Terenowa edukacja przyrodnicza dzieci i młodzieży” – szkolenia dla nauczycieli organizowane przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska

Ministerstwo Klimatu i Środowiska zaprasza nauczycieli szkól podstawowych i ponadpodstawowych, bibliotekarzy oraz nauczycieli pracujących w świetlicach na praktyczne bezpłatne dwudniowe szkolenia z edukacji przyrodniczej dzieci i młodzieży w terenie.

Kierunki realizacji polityki oświatowej 2025/2026

Kształtowanie myślenia analitycznego poprzez interdyscyplinarne podejście do nauczania przedmiotów przyrodniczych i ścisłych oraz poprzez rozwijanie umiejętności matematycznych w kształceniu ogólnym. Szkoła miejscem edukacji obywatelskiej – kształtowanie postaw patriotycznych, społecznych i obywatelskich, odpowiedzialności za region i ojczyznę, dbałości o bezpieczeństwo własne i innych. Promocja zdrowego trybu życia w szkole – kształtowanie postaw i zachowań prozdrowotnych. Wspieranie […]

Zmiany w prawie dotyczącym nauczycieli

Od 1 września 2025 roku wejdą w życie przyjęte przez Radę Ministrów nowe przepisy dotyczące godzin dostępności zostały. Do uzgodnień międzyresortowych i konsultacji publicznych został także przekazany projekt zmian w Prawie oświatowym.