ZCDN

Konkursy i programy Kuratorium Oświaty w Szczecinie

Konkursy organizowane przez Kuratorium Oświaty w Szczecinie:

Konkurs „Superbohaterowie w Laboratorium” – adresowany zarówno do uczniów szkół podstawowych (klasy 7–8), jak i ponadpodstawowych. Polega na przeprowadzeniu i nagraniu eksperymentu chemicznego lub fizycznego. Można to zrobić w odpowiedniej pracowni szkolnej lub – po wcześniejszym zarezerwowaniu terminu – w pracowniach partnerów konkursu: Centrum Nauki Cordis w Świdwinie (szkoły podstawowe) i Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny (szkoły ponadpodstawowe). Zgłoszenia są przyjmowane do 10 listopada 2023 r.

Konkurs fotograficzny Piękno detalu, perły architektoniczne” – konkurs adresowany do uczniów szkół podstawowych (klasy 4–8) oraz szkół ponadpodstawowych. Zadaniem uczestników jest stworzenie ciekawej fotografii detalu architektonicznego. Z najlepszych pac zostanie stworzony kalendarz. Zgłoszenia są przyjmowane do 13 października 2023 r.

Konkurs historyczny pn. „Powstanie styczniowe” – organizowany przez Zachodniopomorskie Kuratorium Oświaty oraz Archiwum Państwowe w Szczecinie pod patronatem Ministra Edukacji i Nauki, adresowany jest do uczniów szkół ponadpodstawowych. Konkurs jest organizowany w ramach obchodów 160. rocznicy powstania styczniowego (1863-1864). Przebiegać będzie w dwóch etapach – szkolnym i wojewódzkim, z czego ten drugi będzie miał dwie części – pisemną i ustną. Zgłoszenia do 13 października 2023 r.

Konkurs na film „Jestem Kadetem…” – adresowany do klas mundurowych województwa zachodniopomorskiego. Organizowany jest przez Zachodniopomorskie Kuratorium Oświaty, Wojewodę Zachodniopomorskiego oraz Ośrodka Zamiejscowy w Szczecinie Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji. Zgłoszenia przyjmowane są do 16 października 2023 r.

Konkursy i programy dla szkół i nauczycieli promowane przez Kuratorium Oświaty w Szczecinie

Program „Fundusz Ekologii” ma służyć podnoszeniu poziomu świadomości ekologicznej, mającej na celu upowszechnianie wiedzy, aktywizację społeczną, budowanie społeczeństwa obywatelskiego i kształtowanie postaw proekologicznych społeczeństwa. W ramach programu można zorganizować szkolenia, warsztaty, happeningi ekologiczne, wydarzenia plenerowe, wnioskując o finansowanie do 8 tys. zł. Wnioski można składać do 30 listopada 2023 r. lub do czasu wyczerpania puli funduszu. Szczegóły oraz druki niezbędnych dokumentów znajdują się na stronie KO i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie.

Program Szkolny EKOogród – zakłada dofinasowanie (do 90% kosztów) organizacji i wyposażenia szkolnych lub przedszkolnych całorocznych ogrodów dydaktycznych w elementy i materiały związane z edukacją ekologiczną. Wnioski o finansowanie nie mogą przekroczyć 150 tys. zł. Termin naboru upływa 9 października 2023 r. Szczegóły oraz druki niezbędnych dokumentów znajdują się na stronie KO i WFOŚiGW.

III edycja Szkolnej inicjatywy profilaktycznej „Nawigacja w każdą pogodę” – program adresowany do szkół podstawowych (klasy 6–8) i ponadpodstawowych (klasy 1). Jest to opracowany i udostępniany nieodpłatnie przez Instytut Profilaktyki Zintegrowanej (IPZIN) pakiet narzędzi badawczo-profilaktycznych do samodzielnego wykorzystania przez kadry szkolne. Umożliwia on wykonanie autodiagnozy środowiska szkolnego oraz realizację działań profilaktycznych opartych na wynikach tej diagnozy. W tegorocznej edycji może wziąć udział 1000 szkół – decyduje kolejność zgłoszeń. Więcej informacji na stronie KO i organizatora programu.

Pakiet edukacyjny do filmu „Rotmistrz Pilecki”, objętego patronatem ministra edukacji i nauki – do pobrania na stronie dystrybutora. Informacje można znaleźć także na stronie KO.

Konkurs dla nauczycieli „Sprawiedliwi z Markowej” współorganizowany przez Ministerstwo Edukacji i Nauki oraz Instytut Pamięci Narodowej. Zadanie konkursowe polega na przygotowaniu scenariusza 45-minutowej lekcji poświęconego rodzinie Ulmów i stosunkom polsko-żydowskich w czasie II wojny światowej. Laureaci i wyróżnieni w konkursie nauczyciele otrzymają nagrody rzeczowe oraz zaproszenie na finansowany przez IPN wyjazd seminaryjny. Zgłoszenia przyjmowane są do 30 października 2023 r. Szczegóły na stronie KO.

Podobne wpisy:
Wsparcie osób w kryzysie samobójczym – materiały MEN-u dla nauczycieli

Ministerstwo Edukacji Narodowej opublikowało Standardy postępowania dla nauczycieli i nauczycieli specjalistów – dotyczące kontaktu z osobami w kryzysie samobójczym, po próbie samobójczej i w żałobie po śmierci samobójczej.

Wyniki Międzynarodowego Badania Umiejętności Dorosłych PIAAC

Na stronie Instytutu Badań Edukacyjnych zostały opublikowane wyniki Międzynarodowego Badania Umiejętności Dorosłych PIAAC.

Wyniki badania TIMSS 2023

Na stronie Instytutu Badań Edukacyjnych zostały opublikowane najnowsze wyniki badania czwartoklasistów w zakresie kompetencji matematycznych i z nauk przyrodniczych.