ZCDN

Media to przyszłość edukacji. Polecamy najnowszy numer „Refleksji”!

Wśród tekstów naukowych, popularyzatorskich i publicystycznych tym razem proponujemy rozmowę z Przemysławem Staroniem, propagatorem nowoczesnych metod nauczania, pisarzem, osobowością medialną. „Mój przypadek jest dość specyficzny. Z jednej strony spotkałem na swojej drodze edukacyjnej fantastycznych ludzi. Te osoby przekazały mi wiele swoich pasji, zmotywowały do działania na wielu obszarach i dzięki temu, siłą rzeczy, nie mam doświadczeń wyraźnie negatywnych. Jeżeli zatem, z drugiej strony, w szkole działo się coś, co mogło mnie do niej zniechęcić, to po prostu byłem na to przygotowany i w jakimś sensie wewnętrznie uodporniony. Prawdopodobnie dlatego nigdy nie przychodziły mi do głowy skrajne postawy odrzucenia czy kompletnego zanegowania szkolnej rzeczywistości” – mówi Nauczyciel Roku 2018, który technologiczną ewolucję edukacji postrzega jako niezbywalny element szkoły przyszłości.

Trudno się z tą tezą nie zgodzić. Czy można sobie wyobrazić dydaktykę, która nie nadąża za współczesnymi mediami? To pytanie z pewnością retoryczne – taka szkoła nie dawałaby wielkich szans na intelektualny rozwój i aktywność w rozwijającym się społeczeństwie. Jak pisze dr Małgorzata Skibińska w artykule Kompetencje cyfrowe. Jak i czego uczyć (się), żeby mądrze korzystać z mediów elektronicznych? to właśnie umiejętności związane z obsługą technologii IT mają kluczowe znaczenie dla idei uczenia – siebie i innych – przez całe życie.

Warto pamiętać, że w wersji papierowej „Refleksje” są dostępne w siedzibie Zachodniopomorskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli przy ul. Gen. J. Sowińskiego 68 w Szczecinie (w okresie wakacyjnym zapraszamy w dni powszednie w godzinach 8.00–16.00). Wersję cyfrową można pobrać ze strony: www.refleksje.zcdn.edu.pl.

Zapraszamy do lektury!

Podobne wpisy:
Akcja Żonkile – wspominamy bohaterstwo i oddajemy hołd tym, którzy walczyli o godność ludzką

19 kwietnia 2024 roku mija 81 rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim. Był to największy zryw żydowski w czasie II wojny światowej. Jego bohaterki i bohaterowie nie walczyli o wolność, ale przede wszystkim o godność. „Musimy być gotowi umrzeć jako ludzkie istoty” – pisali członkowie Żydowskiej Organizacji Bojowej.

Życzenia wielkanocne

Życzymy Państwu, aby zbliżająca się Wielkanoc napełniła nas wiosennym ciepłem i przyniosła nadzieję na dobre dni. Wesołych, rodzinnych Świąt! Dyrektorka ZCDN-u Urszula Pańka wraz z Pracowniczkami i Pracownikami

Prezent na Mikołajki od platformy IBUK Libra

Jesienno-zimowa aura, długie wieczory to idealny czas, aby rozkoszować się smakiem ulubionego napoju i ciekawą e-lekturą. Z myślą o wyjątkowym, przedświątecznym okresie, platforma IBUK Libra przygotowała dla swoich czytelników prezent na Mikołajki – dodatkowy pakiet książek z literatury pięknej (beletrystyka, kryminał, sensacja, thriller). Przypominamy wszystkim czytelnikom, że z zasobów wirtualnej czytelni platformy można korzystać bezpłatnie – wystarczy zgłosić się do Biblioteki Pedagogicznej po darmowe kody dostępu.