ZCDN

Noc Bibliotek 2020 – relacja

Tegoroczna Noc Bibliotek pt. „Klimat na czytanie” odbyła się 10 października i – co nie bez znaczenia – wszędzie, czyli również w Bibliotece Pedagogicznej im. Heleny Radlińskiej ZCDN, wirtualnie.
Regina Czekała wystąpiła z teatrzykiem kamishibai nie tylko dla dzieci, które chciały się dowiedzieć Dlaczego zwierzaki mieszkają w domu Maćka, ale i dla nauczycieli, którzy wciąż poszukują jak najlepszych form pracy z dzieckiem i baśnią.
Na Facebooku ponadto można było się bawić, rozwiązując przygotowane przez Reginę Czekałę quizy w postaci kodów QR. W ten sposób trafiała zwłaszcza do osób, pragnących się wykazać wiedzą m.in. o historii kina, Igrzyskach śmierci i Wiedźminie.
Sławomir Iwasiów zaproponował natomiast zapoznanie się z jego tekstem pt. Biblioteka pedagogiczna wobec przemian kultury czytania w Europie, zamieszczonym w książce pod red. nauk. Agnieszki Fludy-Krokos, Wandy Dudek i Anny Piotrowskiej, a zatytułowanej Miejsce biblioteki pedagogicznej w zmieniającej się przestrzeni edukacji i informacji.
Podczas Nocy Bibliotek  nie mogło zabraknąć wystaw online. Powstały trzy, a każda na swój sposób odnosiła się do tematu, jakim jest „klimat”–  oglądany ze wszystkich stron.
Książki o drzewach, wyłonione ze zbiorów biblioteki przez Elżbietę Rychter, zaopatrzone w dedykację „Książki – drzewom na światowy Dzień Drzewa, przypadający w Noc Bibliotek 10.10.2020”, uzupełnione zostały przez książki o szeroko pojętej ekologii w kolorowej wersji z obrazkami dla dzieci.
Druga wystawa, sporządzona przez Beatę Filus, odniosła się bezpośrednio do hasła „Klimat na czytanie”, eksponując – oprócz stosownych książek – myśl, że w bibliotece jest zawsze miejsce, czas i klimat, by dobrze się poczuć i czegoś dowiedzieć.
Trzecia wystawa została pomyślana przez Barbarę Keller jako traktująca o książkach mających klimat nie pozwalający przejść koło nich obojętnie. Podzielona została na dwie zachodzące na siebie części: na książki ze stażem i na książki z bagażem, na który niejednokrotnie składały się procesy sądowe wytaczane ich autorom za brak moralności, a które mimo to potrafiły często zająć w historii literatury miejsce arcydzieł.
Storywriting był tym razem reprezentowany przez opowiadanie „Mrgła nad moczadłami”, stworzone z niemal samych, nadesłanych przez czytelników, cytatów z ulubionych książek, ułożonych następnie według klucza przyjętego przez Barbarę Keller. Opowiadanie jest dostępne nie tylko jako część tej relacji, lecz także osobno pod swoim tytułem na podstronie Biblioteki Pedagogicznej w aktualnościach.
Jest nadzieja, że przynajmniej w jakimś stopniu dobre chęci organizatorów Nocy Bibliotek 2020 nie minęły się z oczekiwaniami odbiorców.

Podobne wpisy:
Zasoby cyfrowe Biblioteki Pedagogicznej — poradnik

Zapraszamy do obejrzenia krótkiego nagrania poświęconego cyfrowym zasobom oferowanym przez naszą bibliotekę pedagogiczną

Zmiana organizacji pracy ZCDN-u 16 i 23 stycznia

Uprzejmie informujemy o zmianie godzin pracy Zachodniopomorskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli oraz Biblioteki Pedagogicznej im. Heleny Radlińskiej w dwa najbliższe wtorki (16 i 23 stycznia 2024 roku). Nasza instytucja w okresie ferii będzie otwarta codziennie (poza weekendami) w godzinach od 8.00 do 16.00, zaś Biblioteka Pedagogiczna od 9.00 do 16.00. 

Prezent na Mikołajki od platformy IBUK Libra

Jesienno-zimowa aura, długie wieczory to idealny czas, aby rozkoszować się smakiem ulubionego napoju i ciekawą e-lekturą. Z myślą o wyjątkowym, przedświątecznym okresie, platforma IBUK Libra przygotowała dla swoich czytelników prezent na Mikołajki – dodatkowy pakiet książek z literatury pięknej (beletrystyka, kryminał, sensacja, thriller). Przypominamy wszystkim czytelnikom, że z zasobów wirtualnej czytelni platformy można korzystać bezpłatnie – wystarczy zgłosić się do Biblioteki Pedagogicznej po darmowe kody dostępu.