ZCDN

Noc Bibliotek 2020 – relacja

Tegoroczna Noc Bibliotek pt. „Klimat na czytanie” odbyła się 10 października i – co nie bez znaczenia – wszędzie, czyli również w Bibliotece Pedagogicznej im. Heleny Radlińskiej ZCDN, wirtualnie.
Regina Czekała wystąpiła z teatrzykiem kamishibai nie tylko dla dzieci, które chciały się dowiedzieć Dlaczego zwierzaki mieszkają w domu Maćka, ale i dla nauczycieli, którzy wciąż poszukują jak najlepszych form pracy z dzieckiem i baśnią.
Na Facebooku ponadto można było się bawić, rozwiązując przygotowane przez Reginę Czekałę quizy w postaci kodów QR. W ten sposób trafiała zwłaszcza do osób, pragnących się wykazać wiedzą m.in. o historii kina, Igrzyskach śmierci i Wiedźminie.
Sławomir Iwasiów zaproponował natomiast zapoznanie się z jego tekstem pt. Biblioteka pedagogiczna wobec przemian kultury czytania w Europie, zamieszczonym w książce pod red. nauk. Agnieszki Fludy-Krokos, Wandy Dudek i Anny Piotrowskiej, a zatytułowanej Miejsce biblioteki pedagogicznej w zmieniającej się przestrzeni edukacji i informacji.
Podczas Nocy Bibliotek  nie mogło zabraknąć wystaw online. Powstały trzy, a każda na swój sposób odnosiła się do tematu, jakim jest „klimat”–  oglądany ze wszystkich stron.
Książki o drzewach, wyłonione ze zbiorów biblioteki przez Elżbietę Rychter, zaopatrzone w dedykację „Książki – drzewom na światowy Dzień Drzewa, przypadający w Noc Bibliotek 10.10.2020”, uzupełnione zostały przez książki o szeroko pojętej ekologii w kolorowej wersji z obrazkami dla dzieci.
Druga wystawa, sporządzona przez Beatę Filus, odniosła się bezpośrednio do hasła „Klimat na czytanie”, eksponując – oprócz stosownych książek – myśl, że w bibliotece jest zawsze miejsce, czas i klimat, by dobrze się poczuć i czegoś dowiedzieć.
Trzecia wystawa została pomyślana przez Barbarę Keller jako traktująca o książkach mających klimat nie pozwalający przejść koło nich obojętnie. Podzielona została na dwie zachodzące na siebie części: na książki ze stażem i na książki z bagażem, na który niejednokrotnie składały się procesy sądowe wytaczane ich autorom za brak moralności, a które mimo to potrafiły często zająć w historii literatury miejsce arcydzieł.
Storywriting był tym razem reprezentowany przez opowiadanie „Mrgła nad moczadłami”, stworzone z niemal samych, nadesłanych przez czytelników, cytatów z ulubionych książek, ułożonych następnie według klucza przyjętego przez Barbarę Keller. Opowiadanie jest dostępne nie tylko jako część tej relacji, lecz także osobno pod swoim tytułem na podstronie Biblioteki Pedagogicznej w aktualnościach.
Jest nadzieja, że przynajmniej w jakimś stopniu dobre chęci organizatorów Nocy Bibliotek 2020 nie minęły się z oczekiwaniami odbiorców.

Podobne wpisy:
Zachodniopomorski BiblioLAB 2024. Oblicza inteligencji – odkryj je w bibliotece

Po raz kolejny zapraszamy osoby pracujące we wszystkich typach bibliotek: publicznych, szkolnych, naukowych, pedagogicznych, specjalistycznych i innych do udziału w zachodniopomorskim BiblioLABie. Tym razem zastanowimy się nad różnymi obliczami inteligencji – sztucznej, emocjonalnej czy społecznej. Jak co roku proponujemy również udział w giełdzie dobrych praktyk oraz warsztatach. Wydarzeniu towarzyszyć będzie gra integracyjna oraz wystawa rękodzieła.

Tydzień Książek Zakazanych

Trwający od 22 do 28 września Tydzień Książek Zakazanych (Banned Books Week) to coroczne, organizowane pod koniec września wydarzenie o ogólnoświatowym zasięgu, którego istotą jest podkreślenie znaczenia wolności słowa oraz zwrócenie uwagi na wciąż aktualny problem cenzury i zakazywania książek.

Wystawa książek znanych pisarek związanych ze Szczecinem przygotowana w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa

W związku z trwającą w Polsce 32 edycją Europejskich Dni Dziedzictwa (EDD) serdecznie zapraszamy do Biblioteki Pedagogicznej im. Heleny Radlińskiej na wyjątkową wystawę książek autorstwa znanych pisarek związanych z województwem zachodniopomorskim.