ZCDN

Nowości w zbiorach bibliotecznych o wychowaniu w dobie cyfrowych wyzwań – marzec 2024

W dzisiejszym, szybko zmieniającym się świecie wychowanie dzieci wymaga szczególnej uwagi i troski. Nowe technologie otwierają przed nami nieograniczone możliwości, ale również stawiają przed rodzicami i opiekunami niespotykane dotychczas wyzwania. Oto kilka nowych lektur z zasobów naszej biblioteki, które pomogą odnaleźć się dorosłym w świecie cyfrowych szans i zagrożeń dla dzieci.

DSC01720 scaled

Przygotowaliśmy dla Państwa poradniki o przebywaniu dzieci w środowisku internetowym:

DSC01703 scaled

„Wychowanie przy ekranie. Jak przygotować dziecko do życia w sieci?” Magdaleny Bigaj to konkretny i praktyczny przewodnik, który uczy, jak sprawić, by relacja dziecka z cyfrowym światem była zdrowa i bezpieczna.

„Cyfrowi rodzice. Dzieci w sieci. Jak być czujnym, a nie przeczulonym” Yalda T. Uhls to wyważony poradnik dla rodziców e-dzieci, rozbierający na czynniki pierwsze świat nowych mediów w kontekście wychowania.

„Dziecko na cyfrowym odwyku. Jak bez krzyku oderwać dziecko od komputera i smartfona” Małgorzaty Majewskiej – ten poradnik pomoże odzyskać kontrolę nad tym, ile czasu dzieci spędzają w przestrzeni wirtualnej.

W dalszej kolejności proponujemy książki poddające naukowej analizie kwestie związane z najnowszymi technologiami w kontekście ich wpływu na dzieci i młodzież:

DSC01710 scaled

„Cyberprzestrzeń, człowiek, edukacja. Mistrz i uczeń w cyberprzestrzeni” pod redakcją Macieja Tanasia i Sylwii Galanciak – to książka prezentuje najnowsze analizy dotyczące obszaru badawczego, jakim są nowe technologie informacyjno – komunikacyjne tworzące cyfrową przestrzeń.

„Dzieci i młodzież w świecie technologii cyfrowej” pod redakcją Ewy Janickiej – Olejnik i Krzysztofa Klimka. W niniejszej publikacji podjęto próbę ukazania wpływu Internetu i nowych technologii na młode pokolenie.

Dla osób zainteresowanych, jak wygląda kwestia spędzania czasu w sieci z punktu widzenia gracza proponujemy książkę „Komputerowy ćpun” Krzysztofa Piersa, który przygląda się temu zagadnieniu jako praktyk, borykający się w przeszłości z nadmiarowym przebywaniem w świece wirtualnym.

Na koniec przygotowaliśmy publikacje dotyczące uzależnień od ekranów:

DSC01715 scaled


„Uzależnienia 2.0. Dlaczego tak trudno oprzeć się nowym technologiom” Adama Altera
autor tłumaczy w jaki sposób możemy bardziej świadomie korzystać z nowych mediów, a dzięki temu łatwiej się komunikować, zarządzać finansami i wytyczać granice między pracą a rozrywką.

„Dzieci ekranu. Jak uzależnienie od ekranu przejmuje kontrolę nad naszymi dziećmi” Nicholasa Kardarasw tej książce autor bada wpływ technologii na mózgi młodych osób.

„Uzależnienia behawioralne” Iwony Grzegorzewskiej i Lidii Cierpiałkowskiejw publikacji zaprezentowano informacje dotyczące naukowych modeli przyczyn uzależnień behawioralnych oraz opisano podstawy profilaktyki, poradnictwa, psychoterapii dla osób zmagających się z tym problemem.

Zapraszamy do naszej biblioteki po więcej inspirujących lektur na temat wychowania dzieci w dobie cyfrowych wyzwań! Elektroniczny katalog dostępnych publikacji znajdziesz tutaj: https://m6043.lib.mol.pl/

Nie znajdujesz u Nas interesującej Cię książki? Napisz koniecznie wiadomość na e-maila biblioteka@zcdn.pl z propozycją zakupu nowej publikacji do naszych zbiorów. Chętnie uwzględniamy zapotrzebowanie naszych czytelniczek i czytelników na nowości książkowe.

Omówienia książek pochodzą ze stron internetowych wydawnictw. Wszystkie publikacje są dostępne w Bibliotece Pedagogicznej im. Heleny Radlińskiej w Szczecinie.

Podobne wpisy:
Majowy Tydzień Bibliotek – przewodnik po nowościach w naszych zbiorach

W dniach 8-15 maja 2024 roku odbędzie się XXI Ogólnopolski Tydzień Bibliotek organizowany przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich, tym razem pod hasłem „Biblioteka – miejsce na czasie”.

Kwiecień Miesiącem Autyzmu – przewodnik po nowościach w naszej bibliotece

Kwiecień to dobry czas, aby podkreślić istotę świadomości autyzmu. To miesiąc, w którym poświęcamy uwagę zrozumieniu, akceptacji i docenieniu różnorodności. Jako biblioteka pedagogiczna pragniemy wnieść swój wkład do tej ważnej akcji, prezentując nowe książki o autyzmie.

Nowości w zbiorach – luty 2024

Nasza biblioteka stale rozwija swój księgozbiór, aby sprostać potrzebom czytelników oraz odzwierciedlić najnowsze osiągnięcia w dyscyplinie nauk pedagogicznych. Zapraszamy do zapoznania się z wybranymi, najnowszymi pozycjami w zbiorach bibliotecznych.