ZCDN

Relacja z konferencji nauczycieli bibliotekarzy w Świnoujściu

„Październik Miesiącem Bibliotek Szkolnych” – to hasło patronuje od dawna spotkaniom bibliotekarek szkolnych placówek oświatowych Świnoujścia i okolic. Tak było i tym razem, gdy 20 października bibliotekarki spotkały się w Szkole Podstawowej nr 1 w Świnoujściu.

Spotkanie rozpoczęło się od omówienia przez Grażyna Lis, kierowniczkę Oddziału Zamiejscowego ZCDN-u, zagadnienia doraźnych zastępstw szkolnych, na które notorycznie są wysyłani nauczyciele bibliotekarze. Problem ten został przedstawiony w aspekcie prawnym; podkreślono nielegalny charakter wysyłania bibliotekarzy na lekcje związany z nieopłacaniem zastępstw. Dyskusję na ten temat zamknęły ciekawe propozycje rozwiązania problemu, aktualnego w każdej szkole.

Druga część konferencji miała charakter praktyczny. Bibliotekarki szkolne Małgorzata Jarosz i Monika Kielar wraz z Małgorzatą Ledą-Łysiak przedstawiły ciekawą formę pracy z książką – book folding art. Książki ubytkowane, wykreślone z inwentarza, wycofane z obiegu dostają dzięki temu drugie życie, stając się trójwymiarową artystyczną kompozycją. Te książkowe rzeźby powstają poprzez specjalne zaginanie poszczególnych kartek. Nadają książkom nowe przeznaczenie i wygląd, promują działania recyklingowe i artystyczne spędzanie wolnego czasu, inspirują kreatywność. Przed praktycznymi próbami wykonania rzeźby zebrane bibliotekarki obejrzały piękną wystawę wykonanych wcześniej kompozycji.

 

Podobne wpisy:
Prezent na Mikołajki od platformy IBUK Libra

Jesienno-zimowa aura, długie wieczory to idealny czas, aby rozkoszować się smakiem ulubionego napoju i ciekawą e-lekturą. Z myślą o wyjątkowym, przedświątecznym okresie, platforma IBUK Libra przygotowała dla swoich czytelników prezent na Mikołajki – dodatkowy pakiet książek z literatury pięknej (beletrystyka, kryminał, sensacja, thriller). Przypominamy wszystkim czytelnikom, że z zasobów wirtualnej czytelni platformy można korzystać bezpłatnie – wystarczy zgłosić się do Biblioteki Pedagogicznej po darmowe kody dostępu.

Narodowe Czytanie 2023 w Oddziale Zamiejscowym w Świnoujściu

„Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej to powieść czytana w całej Polsce 9 września w ramach Narodowego Czytania 2023. Była to już 12 odsłona tej akcji, zainicjowanej w 2012 roku przez prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. „Nad Niemnem” czytane było również w Bibliotece Pedagogicznej w Świnoujściu przez młodzież ze Szkoły Podstawowej nr 2.

Wielka Liga Czytelników – zaproszenie do udziału w konkursie

Zapraszamy osoby pracujące w szkołach podstawowych oraz bibliotekach publicznych do zgłaszania swoich uczniów i uczennic / czytelników i czytelniczek do udziału w Wielkiej Lidze Czytelników. Akcję w województwie zachodniopomorskim koordynuje Regina Czekała-Kil z Biblioteki Pedagogicznej im. Heleny Radlińskiej (ZCDN).