Bohater nowego odcinka „(Nie)pokoju nauczycielskiego” to doświadczony anglista, który pracuje w jednym ze szczecińskich liceów. Pozaszkolne życie Karola Pietrzyka wypełniają nie mniej angażujące wyzwania pedagogiczne i dydaktyczne: wspólnie z żoną wychowuje syna ze spektrum autyzmu, Michała, który potrzebuje wsparcia rodziców, przede wszystkim w nauce i codziennych aktywnościach. Jak ojciec-nauczyciel postrzega problematykę edukacji inkluzyjnej? Z jakimi wyzwaniami musi się mierzyć? I czy w Polsce szkoła rzeczywiście jest (nie) dla wszystkich?Drugi odcinek podcastu „(Nie)pokój nauczycielski” jest dostępny na stronie www.zcdn.edu.pl oraz w serwisie Spotify (profil: Podcasty ZCDN-u).
Karol Pietrzyk
Filolog angielski, absolwent Uniwersytetu Szczecińskiego. Wychowawca i nauczyciel języka angielskiego w XII LO przy Zespole Szkół Sportowych im. Sportowców Ziemi Szczecińskiej. W latach 1999–2014 pracował w Gimnazjum nr 3 w Szczecinie. Był konsultantem metodycznym w Open School Szczecin (2012–2015). Publicysta oświatowy: publikował między innymi na łamach szczecińskiego dodatku „Gazety Wyborczej”, w „Dialogach” i „Refleksjach”. Był kandydatem szczecińskiego oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego do nagrody „Nauczyciel Roku 2013”. Napisał książkę na temat autyzmu, która czeka na publikację.
Fot. Karol Pietrzyk (autoportret).
(Nie)pokój nauczycielski
Podcast, w którym rozmawiamy o tym, co nas w szkole niepokoi.
Coraz częściej dyskusjom na temat edukacji towarzyszy potrzeba podzielenia się własnymi odczuciami, wątpliwościami, a nawet konstruktywną krytyką systemu oświaty w Polsce. Jak kształcimy? Czy szkoła nadąża za szybko zmieniającym się światem? Jakie innowacje powinniśmy wprowadzać nie tylko do ustaw i podstaw programowych, ale przede wszystkim do codziennych praktyk nauczania? Tego rodzaju zagadnienia poruszamy w cyklu spotkań „(Nie)pokój nauczycielski”. Do każdego odcinka zapraszamy nauczycielki/nauczycieli – zarówno szkolnych, jak i uniwersyteckich – którym nieobce są losy oświaty. Innymi słowy: to osoby chcące zmieniać współczesną szkołę, otwarcie wyrażające swoje poglądy, myślące o edukacji w sposób nieszablonowy.
Wszystkie odcinki można odtwarzać zarówno na stronie ZCDN-u (www.zcdn.edu.pl), jak i w serwisie Spotify (kanał „Podcasty ZCDN-u”).
Prowadzący: Sławomir Iwasiów, redaktor Zachodniopomorskiego Dwumiesięcznika Oświatowego „Refleksje”.
Montaż: Grzegorz Sadłowski.