Tydzień Bibliotek 2020 – edycja online

XVII Ogólnopolski Tydzień Bibliotek (8-15 maja 2020) upływał pod hasłem „Zasmakuj w bibliotece”. W tym roku obchody były nietypowe, ponieważ z uwagi na pandemię odbywały się online. Biblioteka Pedagogiczna im. Heleny Radlińskiej ZCDN dołączyła do świętowania i przygotowała wiele atrakcji, które spotkały się z szerokim zainteresowaniem czytelniczek i czytelników.

Obchody rozpoczęliśmy tradycyjną już dla naszej biblioteki zabawą, czyli  Storywriting. Tym razem czytelnicy i czytelniczki wysyłali napisane przez siebie zdania mailowo lub umieszczali je w komentarzach na Facebooku. Z nadesłanych propozycji powstało opowiadanie grozy pt. „W pustej bibliotece”, o którego narrację zadbała Barbara Keller.

Do internetu przenieśliśmy nie tylko nasze działania, ale także siedzibę. Zaprosiliśmy Państwa na wirtualny spacer po bibliotece, podczas którego zaprezentowaliśmy najcenniejsze i najstarsze zbiory.

Pragnąc podkreślić, że bibliotekę tworzą nie tylko książki, ale także ludzie, zorganizowaliśmy dla Państwa spotkanie autorskie. Z pisarką Ingą Iwasiów rozmawialiśmy przede wszystkim o bibliotekach, czytaniu i książkach. Ponadto pracownicy Zachodniopomorskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli recytowali fraszkę „Na zdrowie”. Wybór utworu nie jest przypadkowy – w zaistniałej sytuacji to zdrowie, o którego smaku pisał Jan Kochanowski, jest wszak najważniejsze. Smak zaś nawiązuje do tegorocznego hasła Tygodnia Bibliotek. Odgrywał on też ważną rolę w zabawie, w której bardzo aktywnie wzięli Państwo udział, nadsyłając tytuły książek, w których właśnie smak jest niezwykle istotny. Z tytułów tych powstała chmura tagów.

Obchody zakończyliśmy zabawą Sleeveface, która polegała na takim wkomponowaniu okładki w zdjęcie, by książka i osoba fotografowana tworzyły spójną całość.

Serdecznie dziękujemy za tak aktywny udział we wszystkich naszych akcjach związanych z Tygodniem Bibliotek i serdecznie zapraszamy za rok!