ZCDN

Tydzień Bibliotek 2023 – storywriting

Senat RP uczynił – między innymi – Wisławę Szymborską patronką roku 2023. Bibliotekom w to graj, gdyż sama Szymborska utrzymuje, iż nie ma wspanialszej dla ludzkości zabawy niż czytanie. Nie bez związku z powyższym Biblioteka Pedagogiczna im. Heleny Radlińskiej z okazji obchodów XX Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek (8–15 maja) kultywuje własną tradycję, organizując konkurs na zdanie, które – będąc częścią wyzutą z całości refleksji nad wybraną książką – stanie się częścią całości innej, a jeśli nada jej ton i kierunek, zasłuży na specjalne wyróżnienie.

Tak czy inaczej zdanie wyrwane z jednego kontekstu odnajdzie się w drugim, gdy powstanie tekst ułożony przez osobę, która ani musi, ani chce wiedzieć, o jakich książkach będzie mowa w poszczególnych zdaniach.

Za wzór niech posłuży choćby zdanie Wisławy Szymborskiej z jednego z felietonów ze zbioru zatytułowanego Wszystkie lektury nadobowiązkowe: „Nie jest to jednak przekora dla samej przekory i wesołkowatość beztroska”.

Nawiasem mówiąc, Wszystkie lektury nadobowiązkowe Wisławy Szymborskiej to książka przeznaczona na nagrodę dla tej osoby uczestniczącej w zabawie w pisanie, u której projektowany tekst najbardziej się zadłuży. Dlatego nazwisko autora/autorki oczekiwanego zdania (prosimy o ich nadsyłanie do 11 maja pod adresem rczekala@zcdn.edu.pl) ważniejsze jest w tym przypadku od nazwiska autora/autorki i tytułu omawianej książki.

Gotowy tekst będzie zamieszczony na stronie internetowej biblioteki po 15 maja pod tytułem bodajże zbieżnym z hasłem tegorocznego Tygodnia Bibliotek MOJA TWOJA NASZA – BIBLIOTEKA! oraz w relacji z Tygodnia Bibliotek 2023.

Podobne wpisy:
Zasoby cyfrowe Biblioteki Pedagogicznej — poradnik

Zapraszamy do obejrzenia krótkiego nagrania poświęconego cyfrowym zasobom oferowanym przez naszą bibliotekę pedagogiczną

Zmiana organizacji pracy ZCDN-u 16 i 23 stycznia

Uprzejmie informujemy o zmianie godzin pracy Zachodniopomorskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli oraz Biblioteki Pedagogicznej im. Heleny Radlińskiej w dwa najbliższe wtorki (16 i 23 stycznia 2024 roku). Nasza instytucja w okresie ferii będzie otwarta codziennie (poza weekendami) w godzinach od 8.00 do 16.00, zaś Biblioteka Pedagogiczna od 9.00 do 16.00. 

Prezent na Mikołajki od platformy IBUK Libra

Jesienno-zimowa aura, długie wieczory to idealny czas, aby rozkoszować się smakiem ulubionego napoju i ciekawą e-lekturą. Z myślą o wyjątkowym, przedświątecznym okresie, platforma IBUK Libra przygotowała dla swoich czytelników prezent na Mikołajki – dodatkowy pakiet książek z literatury pięknej (beletrystyka, kryminał, sensacja, thriller). Przypominamy wszystkim czytelnikom, że z zasobów wirtualnej czytelni platformy można korzystać bezpłatnie – wystarczy zgłosić się do Biblioteki Pedagogicznej po darmowe kody dostępu.