ZCDN

Tydzień Bibliotek 2023 – storywriting

Senat RP uczynił – między innymi – Wisławę Szymborską patronką roku 2023. Bibliotekom w to graj, gdyż sama Szymborska utrzymuje, iż nie ma wspanialszej dla ludzkości zabawy niż czytanie. Nie bez związku z powyższym Biblioteka Pedagogiczna im. Heleny Radlińskiej z okazji obchodów XX Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek (8–15 maja) kultywuje własną tradycję, organizując konkurs na zdanie, które – będąc częścią wyzutą z całości refleksji nad wybraną książką – stanie się częścią całości innej, a jeśli nada jej ton i kierunek, zasłuży na specjalne wyróżnienie.

Tak czy inaczej zdanie wyrwane z jednego kontekstu odnajdzie się w drugim, gdy powstanie tekst ułożony przez osobę, która ani musi, ani chce wiedzieć, o jakich książkach będzie mowa w poszczególnych zdaniach.

Za wzór niech posłuży choćby zdanie Wisławy Szymborskiej z jednego z felietonów ze zbioru zatytułowanego Wszystkie lektury nadobowiązkowe: „Nie jest to jednak przekora dla samej przekory i wesołkowatość beztroska”.

Nawiasem mówiąc, Wszystkie lektury nadobowiązkowe Wisławy Szymborskiej to książka przeznaczona na nagrodę dla tej osoby uczestniczącej w zabawie w pisanie, u której projektowany tekst najbardziej się zadłuży. Dlatego nazwisko autora/autorki oczekiwanego zdania (prosimy o ich nadsyłanie do 11 maja pod adresem rczekala@zcdn.edu.pl) ważniejsze jest w tym przypadku od nazwiska autora/autorki i tytułu omawianej książki.

Gotowy tekst będzie zamieszczony na stronie internetowej biblioteki po 15 maja pod tytułem bodajże zbieżnym z hasłem tegorocznego Tygodnia Bibliotek MOJA TWOJA NASZA – BIBLIOTEKA! oraz w relacji z Tygodnia Bibliotek 2023.

Podobne wpisy:
Tydzień Bibliotek 2023 – relacja

Z okazji XX Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek (8–15 maja), zainicjowanych Dniem Bibliotekarza, Biblioteka Pedagogiczna im. Heleny Radlińskiej przystosowała swój wkład w święto do hasła MOJA TWOJA NASZA – BIBLIOTEKA!

Tydzień Bibliotek 2023

Serdecznie zapraszamy do udziału w wydarzeniach organizowanych z okazji XX Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek, który tradycyjnie rozpoczyna się 8 maja Dniem Bibliotekarza i Bibliotek. Hasło tegorocznych obchodów brzmi „Moja, Twoja, Nasza – Biblioteka!”. W nawiązaniu do niego Biblioteka Pedagogiczna im. Heleny Radlińskiej w Szczecinie oraz Oddziały Zamiejscowe w Gryficach i Świnoujściu przygotowały dla czytelniczek i czytelników wiele atrakcji.

Relacja z konferencji nauczycielek bibliotekarek z 9 marca 2023 roku w Świnoujściu

Marcowa konferencja była poświęcona podręcznikom z dotacji państwowej, dystrybuowanym w bibliotekach szkolnych. Omówione też zostało zagadnienie przydzielania podręczników dzieciom uchodźców oraz zaopatrywania bibliotek szkolnych w literaturę ukraińskojęzyczną.