ZCDN

Tydzień Bibliotek 2023 – storywriting

Senat RP uczynił – między innymi – Wisławę Szymborską patronką roku 2023. Bibliotekom w to graj, gdyż sama Szymborska utrzymuje, iż nie ma wspanialszej dla ludzkości zabawy niż czytanie. Nie bez związku z powyższym Biblioteka Pedagogiczna im. Heleny Radlińskiej z okazji obchodów XX Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek (8–15 maja) kultywuje własną tradycję, organizując konkurs na zdanie, które – będąc częścią wyzutą z całości refleksji nad wybraną książką – stanie się częścią całości innej, a jeśli nada jej ton i kierunek, zasłuży na specjalne wyróżnienie.

Tak czy inaczej zdanie wyrwane z jednego kontekstu odnajdzie się w drugim, gdy powstanie tekst ułożony przez osobę, która ani musi, ani chce wiedzieć, o jakich książkach będzie mowa w poszczególnych zdaniach.

Za wzór niech posłuży choćby zdanie Wisławy Szymborskiej z jednego z felietonów ze zbioru zatytułowanego Wszystkie lektury nadobowiązkowe: „Nie jest to jednak przekora dla samej przekory i wesołkowatość beztroska”.

Nawiasem mówiąc, Wszystkie lektury nadobowiązkowe Wisławy Szymborskiej to książka przeznaczona na nagrodę dla tej osoby uczestniczącej w zabawie w pisanie, u której projektowany tekst najbardziej się zadłuży. Dlatego nazwisko autora/autorki oczekiwanego zdania (prosimy o ich nadsyłanie do 11 maja pod adresem rczekala@zcdn.edu.pl) ważniejsze jest w tym przypadku od nazwiska autora/autorki i tytułu omawianej książki.

Gotowy tekst będzie zamieszczony na stronie internetowej biblioteki po 15 maja pod tytułem bodajże zbieżnym z hasłem tegorocznego Tygodnia Bibliotek MOJA TWOJA NASZA – BIBLIOTEKA! oraz w relacji z Tygodnia Bibliotek 2023.

Podobne wpisy:
Warsztaty ze scrapbookingu

W Bibliotece Pedagogicznej im. Heleny Radlińskiej w ramach akcji „Wakacje z ZCDN-em” odbyły się warsztaty dla nauczycielek i nauczycieli, umożliwiające pracę metodą artystycznego ozdabiania kartek – pod nazwą scrapbooking – z wykorzystaniem kolorowych materiałów plastycznych.

Bookartyzm, czyli wakacyjne warsztaty rękodzieła w bibliotece

W ramach akcji „Wakacje z ZCDN-em” w Bibliotece Pedagogicznej im. Heleny Radlińskiej odbyły się warsztaty dla nauczycielek i nauczycieli z metody artystycznego zaginania kart książek, znanej jako bookfolding. Zachęcamy do obejrzenia galerii zdjęć z tego wydarzenia.

Urodziny Szczecina – przewodnik po nowościach w naszych zbiorach

5 lipca Szczecin tradycyjnie obchodzi swoje urodziny – tym razem świętując 79 rocznicę objęcia miasta przez polską administrację. Z tej okazji zapraszamy do zapoznania się z nowościami wydawniczymi w Bibliotece Pedagogicznej, związanymi z naszym pięknym miastem oraz całym Pomorzem Zachodnim. Poniżej prezentujemy wybrane propozycje z naszego katalogu.