ZCDN

Tydzień Książek Zakazanych

Trwający od 22 do 28 września Tydzień Książek Zakazanych (Banned Books Week) to coroczne, organizowane pod koniec września wydarzenie o ogólnoświatowym zasięgu, którego istotą jest podkreślenie znaczenia wolności słowa oraz zwrócenie uwagi na wciąż aktualny problem cenzury i zakazywania książek.
Obchody zostały zainicjowane w 1982 roku przez Amerykańskie Stowarzyszenie Bibliotekarzy w reakcji na rosnącą liczbę prób usuwania książek z bibliotek, szkół i księgarń w Stanach Zjednoczonych.

TKZ

Celem Tygodnia Książek Zakazanych jest edukacja na temat wartości wolności czytania i dostępu do informacji. Wydarzenie to stanowi okazję do uświadomienia społeczeństwu, że cenzurowanie książek nie jest wyłącznie problemem przeszłości. Książki są często zakazywane z powodu treści uznanych za kontrowersyjne, takich jak kwestie związane z rasą, religią, seksualnością czy polityką. Tydzień ten ma przypominać, że literatura, nawet ta budząca kontrowersje, odgrywa kluczową rolę w prowadzeniu ważnych dyskusji społecznych.

Biuro ds. Wolności Intelektualnej ALA (American Library Association – Amerykańskie Stowarzyszenie Bibliotekarzy) udokumentowało w minionym roku 1247 żądań cenzury książek i zasobów bibliotecznych. Liczba tytułów objętych cenzurą wzrosła więc w 2023 roku o 65% w porównaniu z rokiem 2022, osiągając najwyższy poziom w ciągu ponad 20 lat obserwacji. Tytuły przedstawiające głosy i doświadczenia osób LGBTQIA+ i BIPOC stanowiły 47% wszystkich pozycji będących celem prób cenzury.

Należy przy tym pamiętać, że przywołane dane pokazują smutny, ale nadal tylko cząstkowy obraz rzeczywistej sytuacji na rynku księgarskim – wiele  incydentów związanych z ograniczeniem prawa do publikacji czy użyczania książek nie jest nigdzie zgłaszanych ani omawianych przez media.

W trakcie Tygodnia Książek Zakazanych na całym świecie odbywają się różnorodne wydarzenia promujące czytelnictwo i wolność słowa, takie jak dyskusje, panele, wystawy, a także głośne czytanie książek, które były lub są zakazywane. Lista takich książek obejmuje wiele klasycznych dzieł literatury, w tym m.in. Rok 1984 George’a Orwella, Buszujący w zbożu J.D. Salingera czy Lolitę Vladimira Nabokova  – a więc tekstów, które w pewnym czasie podlegały cenzurze, z dziś są kluczowymi elementami kultury.

Tydzień Książek Zakazanych przypomina nie tylko o tym, jak istotna jest otwartość na różnorodne perspektywy oraz obrona wolności intelektualnej. Jest to okazja, by celebrować zarówno literaturę, jak i pracę autorów, bibliotekarzy i nauczycieli, dzięki którym korzystamy z tej unikalnej wolności – czytania bez ograniczeń.

Podobne wpisy:
Czasowe wstrzymanie wypożyczeń w Bibliotece Pedagogicznej

Uprzejmie informujemy, że w okresie od 14 lipca do 17 sierpnia Biblioteka Pedagogiczna im. Heleny Radlińskiej będzie nieczynna. Ponadto od 16 czerwca do 30 września nie będzie można wypożyczać zasobów biblioteki (przyjmowane będą jedynie zwroty).

„Cała Polska czyta dzieciom” – pracownicy ZCDN-u też!

Włochate kiwi, spragniona dynia, czuły szczypiorek, czosnek z czkawką – to tylko niektórzy bohaterowie „Wierszyków logopedycznych” autorstwa Kasi Huzar-Czub, które z zaangażowaniem odczytali pracownicy ZCDN-u z okazji XXIV Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom, akcji zainicjowanej przez Fundację „Cała Polska czyta dzieciom”.

Zaproszenie na finałowe spotkanie Sieci współpracy i samokształcenia dla nauczycieli bibliotekarzy

Drodzy nauczyciele bibliotekarze, z radością zapraszamy na czwarte, finałowe spotkanie Sieci współpracy i samokształcenia, które odbędzie się 2 lipca. Zachęcamy do udziału stacjonarnie w siedzibie Biblioteki Pedagogicznej im. Heleny Radlińskiej (ZCDN) lub online.