ZCDN

Więcej niż Konkurs – Społeczność i Wymiana Doświadczeń w WorldSkills

baner mlodziez o edukacji

W tym odcinku podcastu z cyklu „Młodzież o edukacji” Janusz Perucki – absolwent Zespołu Szkół nr 6 im. Mikołaja Reja w Szczecinie, reprezentant Polski i laureat medali doskonałości na EuroSkills 2023 w Gdańsku (za zajęcie szóstego miejsca) oraz WorldSkills 2024 w Lyonie (za zajęcie czwartego miejsca) w dziedzinie: gotowanie – opowiada o swojej drodze do sukcesu, o tym, czym są konkursy WorldSkills i jakie korzyści przynoszą młodym ludziom. Janusz podkreśla, że udział w WorldSkills to nie tylko rywalizacja, ale przede wszystkim szansa na rozwój osobisty i zawodowy, poznanie inspirujących ludzi i zdobycie cennego doświadczenia. Zachęca młodych ludzi do podejmowania ryzyka i rozwijania swoich pasji.

W podcaście Janusz dzieli się swoimi sposobami radzenia sobie ze stresem podczas rywalizacji, mówi o roli mentora w rozwoju młodego zawodowca, o organizacji i przebiegu konkursu oraz korzyściach wynikających z wymiany doświadczeń z uczestnikami z całego świata, a także o znaczeniu wytrwałości i dążenia do celu.

Rozmowę poprowadził Krzysztof Jaworski (ZCDN).

Podobne wpisy:
(Nie)pokój nauczycielski: Jacy będą nauczyciele przyszłości?  

Gościnią kolejnego odcinka „(Nie)pokoju nauczycielskiego” jest Katarzyna Nabrdalik, prezeska fundacji Teach for Poland. Temat rozmowy dotyczy wizji dzisiejszego systemu edukacji i kierunku, w którym może prowadzić zmiana. Ważnym jej elementem jest omówienie raportu stworzonego z inicjatywy Teach for Poland „Nauczyciel_ka 2040”. Rozmowę prowadzi – wyjątkowo – dr Zofia Fenrych.

O współpracy szkół technicznych i branżowych. Rozmowa z Barbarą Halską

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy z Barbarą Halską, która dzieli się swoim bogatym doświadczeniem z zakresu kształcenia zawodowego i realizacji projektów angażujących placówki oświatowe i partnerów zewnętrznych. Ten odcinek „Nasłuchu pedagogicznego” polecamy szczególnie osobom związanym z kształceniem na poziomie ponadpodstawowym oraz branżowym i technicznym. 

Dlaczego (nie) trzeba czytać Mickiewicza?

Do pierwszego odcinka cyklu „(Nie)pokoju nauczycielskiego” w nowym roku szkolnym redaktor Sławomir Iwasiów zaprosił Martę Jankowską, polonistkę ze Szkoły Podstawowej nr 49 im. ks. Bronisława Komorowskiego w Gdańsku. Rozmowa toczy się wokół: problemów współczesnej dydaktyki polonistycznej, metodyki nauczania, relacji mediów cyfrowych i tradycyjnie pojmowanej edukacji szkolnej, a także pozazawodowych pasji, które pomagają w codziennej pracy […]