Zapraszamy serdecznie do udziału w BiblioLABie, który w tym roku przebiega pod hasłem „Re-Aktywuj Relacje” i jest organizowany przez Stowarzyszenie LaBiB, Miejską Bibliotekę Publiczną w Szczecinie oraz Zachodniopomorskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli.
W tym roku postawiono na budowanie i odbudowywanie relacji ze społecznością oraz swoim zespołem. Zaplanowano dwa wydarzenia ogólnopolskie online oraz spotkania stacjonarne w kilku województwach.
W województwie zachodniopomorskim na osoby pracujące we wszelkich typach bibliotek czekają trzy warsztaty (do wyboru), Giełda Dobrych Praktyk, na której zaprezentują swoje działania chętne biblioteki, i gra integracyjna w kuluarach.
UWAGA! Nabór uczestników odbywa się za pośrednictwem TEGO FORMULARZA https://forms.gle/TJtTNzYXrQdoAzde9. Decyduje kolejność zgłoszeń.
Osoby chętne do zaprezentowania swoich działań podczas Giełdy Dobrych Praktyk proszone są o kontakt mailowy (stowarszyszenielabib@gmail.com) do 30 września 2022 r.
UDZIAŁ W WYDARZENIU JEST BEZPŁATNY.
Czas i miejsce wydarzenia:
12 października 2022 9:00 – 15:00
Zachodniopomorskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Szczecinie
ul. Sowińskiego 68
Program:
9:00 Rejestracja
9:15 Otwarcie BiblioLABu, Giełda Dobrych Praktyk i gra integracyjna
10:30 Warsztaty wyboru, obowiązuje wcześniejsza rejestracja:
Biblioteka jak magnes? Jak przyciągnąć do biblioteki nowego użytkownika i jak budować z nim relacje | Natalia Gromow
Czego potrzebuje Twój czytelnik? Czyli nie bój się diagnozy potrzeb i ewaluacji działań | Kinga Rabińska
Jak się zapalać do działania, ale nie spłonąć? Czyli porozmawiajmy o wypaleniu zawodowym i nie dajmy się mu | Michalina Tobiaszewska
12:30 Przerwa na luncg
13:00 Kontynuacja warsztatów
14:30 Zakończenie BiblioLABu i podsumowanie wyników gry
Opisy warsztatów i prowadzących:
Biblioteka jak magnes? Jak przyciągnąć do biblioteki nowego użytkownika i jak budować z nim relacje
Cenimy naszych czytelników, a oni nas. To pokazują badania. Ciągle zastanawiamy się jednak, dlaczego większa część naszej społeczności nie korzysta z bibliotek i oferowanych przez nie usług. Podczas warsztatów wspólnie postaramy się odpowiedzieć na to pytanie i wypracować taki model pracy biblioteki, aby ten stan zmienić. Kto wie, może czas postpandemiczny to dobry moment, by pozyskać nowych odbiorców?
Prowadząca: Natalia Gromow, absolwentka historii na Uniwersytecie Gdańskim oraz studiów podyplomowych Marketing kultury (Uniwersytet Warszawski), Innowacyjnych praktyk public relations (Uniwersytet Gdański) oraz Psychologii przywództwa na Uniwersytecie SWPS. Od kwietnia 2016 r. dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdyni, wcześniej pracowała w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Gdańsku na stanowisku kierownika Działu Marketingu i PR oraz rzecznika prasowego. Pomysłodawczyni i osoba odpowiedzialna za wdrożenie Karty do Kultury, inicjatorka ogólnopolskiej (nie)konferencji dla pracowników bibliotek Kierunek-Wizerunek, programu wymiany bibliotekarzy Praktyka dla praktyka oraz wielu kampanii marketingowych promujących czytelnictwo i korzystanie z bibliotek. Współzałożycielka i Prezeska Stowarzyszenia LABiB.
Jak się zapalać do działania, ale nie spłonąć? Czyli porozmawiajmy o wypaleniu zawodowym i nie dajmy się mu
Badania wskazują, że pandemia znacząco podniosła poziom stresu w społeczeństwie. Czy wiesz, że codzienny stres może doprowadzić cię do życiowego wypalenia? Podczas warsztatu będziemy rozmawiać o przyczynach, sposobach zapobiegania wypaleniu oraz o tym, jak zaopiekować się sobą w sytuacjach stresowych. To spotkanie będzie m.in. dla tych, którzy czują się wykończeni i przytłoczeni obowiązkami, a jednocześnie wciąż się martwią, że nie robią „wystarczająco dużo”. Nieustannie staramy się robić i osiągać wszystko, czego od nas wymaga otoczenie: praca, rodzina i cały świat. Na chwilę zatrzymajmy się w pędzie, by zapytać: A gdzie jestem ja?
Prowadząca: Michalina Tobiaszewska, psychoterapeutka, absolwentka Uniwersytetu Szczecińskiego – studia magisterskie na kierunku Pedagogika Socjalna i Resocjalizacja, Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu – Podyplomowe Studia Pomocy Psychologicznej. Członkini Nadzwyczajna w Wielkopolskim Towarzystwie Terapii Systemowej. Stale pogłębia wiedzę uczestnicząc w szkoleniach i kursach. Swoją pracę poddaje regularnej superwizji. Pracuje z dorosłymi, młodzieżą, rodzinami i parami w podejściu systemowym. Prowadzi warsztaty samorozwojowe. Pracuje w przekonaniu, że każdy człowiek jest specjalistą od siebie samego, czasem tylko potrzebuje towarzysza, z którym odkryje rozwiązania problemów czy drogi wyjścia z kryzysu. Jest zwolenniczką holistycznego podejścia do człowieka, które uwzględnia pracę z umysłem, emocjami i ciałem.
Czego potrzebuje Twój czytelnik? Czyli nie bój się diagnozy potrzeb i ewaluacji działań
Wiele bibliotek po pandemii notuje znaczący spadek odwiedzin w bibliotece i spadek czytelnictwa w ogóle. Czytelnicy przyzwyczajają się też do nowych form spotkań, online i hybrydowych. Jak sobie z tym poradzić? Jak przygotować ofertę pandemiczną tak, aby czytelnik do nas wrócił i aby zostać w centrum jego uwagi na dłużej? Rozwiązaniem jest diagnoza potrzeb naszych użytkowników oraz stała ewaluacja naszych działań. Ale nie bójcie się tych strasznie brzmiących słów, bo nie taki diabeł straszny, jak go malują, a takie działania można przeprowadzić w sposób przyjazny zarówno dla nas, jak i użytkowników!
Prowadząca: Kinga Rabińska, animatorka i organizatorka kultury. Uczestniczka tegorocznej edycji Szkoły Liderów. Ma wieloletnie doświadczenie w zarządzaniu międzynarodowymi i krajowymi projektami badawczymi, kulturalnymi oraz projektami o charakterze promocyjno-informacyjnym. Prezeska Stowarzyszenia Edukacyjno-Artystycznego „Oswajanie sztuki”, które od 2017 r. prowadzi w Szczecinie ŚRODEK Śródmiejski Punkt Sąsiedzki, którym współzarządza. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Prezydenta Miasta Szczecin w obszarze animacji kulturalnej. Od września 2011 r. do marca 2017 r. pełniła funkcję wicedyrektora Szczecińskiego Inkubatora Kultury działającego na rzecz podmiotów III sektora operujących w sektorze kultury. Pomysłodawczyni i organizatorka przedsięwzięć społeczno-artystycznych, nakierowanych na integrację i współpracę. Prowadzi warsztaty dla młodych organizacji i artystów oraz warsztaty twórcze dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Autorka publikacji z zakresu edukacji nieformalnej i kulturalnej. Pomysłodawczyni i koordynatorka programu dotacyjnego mikrogranTY dla NGO-sów i grup nieformalnych oraz cyklu wizyt studyjnych pn. Jedź z nami w INKU Szczecińskim Inkubatorze Kultury. W 2012 r. koordynatorka realizowanego przy wsparciu środków finansowych z Ministerstwa Rozwoju Regionalnego ogólnopolskiego projektu FUNdusze na Kulturę. Pomysłodawczyni oraz ekspertka przy projekcie REkreacja. Profesjonalny Menedżer Społeczny. Współtwórczyni projektu MajsterKlajster, mającego na celu łączenie młodych i starszych rzemieślników w tandemach warsztatowych. Producentka wydarzeń i koordynatorka projektów artystyczno-kulturalnych, copywriterka.
Organizatorzy Zachodniopomorskiego BiblioLABu 2022:
Stowarzyszenie LABiB
Zachodniopomorskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli
Miejska Biblioteka Publiczna w Szczecinie