ZCDN

Spotkania z Książką Biograficzną – „Nieocalony. Tadeusz Borowski. Biografia”

baner SZKB BOROWSKI 002

Zachodniopomorskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli we współpracy z Instytutem Historycznym Uniwersytetu Szczecińskiego organizuje cykliczne seminaria „Spotkania z Książką Biograficzną”. Uczestniczą w nich autorki i autorzy biografii – zarówno zbiorowych, jak i indywidualnych, które rzucają światło na przestrzenie dotąd ukryte, dokonują reinterpretacji dotychczasowych ustaleń i prowokują do dyskusji.

11 marca 2025 roku ZCDN gościć będzie Martę Byczkowską-Nowak – literaturoznawczynię, dziennikarkę i pisarkę. Jej najnowsza książka Nieocalony. Tadeusz Borowski. Biografia (wydawnictwo Znak, 2025) będzie pretekstem do rozmowy na temat historii polskiej literatury okresu II wojny światowej i powojnia, postaw prezentowanych przez pokolenie Kolumbów, a także historycznych kontekstów, wpływających na dokonywane przez nich wybory. W centrum uwagi postawiony zostanie Tadeusz Borowski – człowiek tajemniczy i tragiczny, pełen sprzeczności, gwałtowny, zapalczywy działacz, a zarazem wrażliwy indywidualista.

Tak zarysowane przestrzenie skłaniają do rozmowy, w której obok pisarki udział weźmie prof. Eryk Krasucki (IH US), a którą poprowadzi dr Katarzyna Rembacka (ZCDN).

Partnerem wydarzenia jest wydawnictwo Znak.

Zapraszamy!

Więcej informacji oraz rejestracja.

Podobne wpisy:
Konferencje metodyczne poprzedzające rok szkolny 2025/2026

Jak co roku zapraszamy Państwa do udziału w sierpniowych konferencjach metodycznych, które odbędą się w dniach 25–29 sierpnia w siedzibie Zachodniopomorskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Szczecinie. Tegoroczne spotkania przebiegną pod hasłem „Ku sprawczości”.

Czasowe wstrzymanie wypożyczeń w Bibliotece Pedagogicznej

Uprzejmie informujemy, że w okresie od 14 lipca do 17 sierpnia Biblioteka Pedagogiczna im. Heleny Radlińskiej będzie nieczynna. Ponadto od 16 czerwca do 30 września nie będzie można wypożyczać zasobów biblioteki (przyjmowane będą jedynie zwroty).

Szczecin opis(yw)any. Miasto w kronikach, wspomnieniach, literaturze

W przeddzień obchodów 80. rocznicy przyłączenia Ziem Zachodnich i Północnych do Polski ukazała się publikacja ZCDN-u „Szczecin opis(yw)any. Miasto w kronikach, wspomnieniach, literaturze” pod redakcją Katarzyny Rembackiej. Na książkę składa się jedenaście artykułów, z których każdy prezentuje miasto jako przestrzeń życia, działania i refleksji osób w nim mieszkających w różnych epokach historycznych. Tom został przygotowany przez grono osób związanych z różnymi ośrodkami kulturalnymi i naukowymi Szczecina, w tym z Zachodniopomorskim Centrum Doskonalenia Nauczycieli. Zachęcamy do lektury!