ZCDN

Rozmowa wokół Szekspirowskiego „Kupca weneckiego” w klubie dyskusyjnym However

Trzecie spotkanie Klubu Dyskusyjnego HOWEVER, które odbyło się 10 kwietnia – tradycyjnie już w Bibliotece Pedagogicznej im. Heleny Radlińskiej – za nami. Gośćmi specjalnymi Marceliny Lechickiej-Dziel byli dr hab. Katarzyna Jaworska z Instytutu Literatury i Nowych Mediów Uniwersytetu Szczecińskiego oraz Tobias Lloyd, Anglik mieszkający w Szczecinie, nauczyciel języka angielskiego i literatury w Szczecin International School.

Rozmowa poświęcona była Shylockowi z Kupca Weneckiego Williama Szekspira. Obfitowała w ciekawe wątki interpretacyjne. Shylock to postać wieloznaczna, budząca nawet kontrowersje. Dzięki temu skłania do krytycznego myślenia. Wymyka się jednoznacznym, uproszczonym definicjom zjawisk społecznych i postaw. Stawia ważne pytania o kwestie historyczne, ale także o współczesne problemy globalnego i lokalnego świata, jak dialog międzykulturowy, prawo, przemoc, również w szkole, zemsta, wolność w sztuce.

Podobne wpisy:
Akcja Żonkile. Blog na Zmianę (odcinek XXIII)

19 kwietnia obchodzimy 82 rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim. Jest to dobra okazja nie tylko do wspomnienia wydarzenia historycznego, ale także do głębszej refleksji nad relacjami międzyludzkimi, podejmowanymi wyborami, rolą pamięci. Organizatorem akcji społeczno-edukacyjnej, do której corocznie zapraszane są szkoły, biblioteki i ośrodki kultury, jest Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. W tym roku tematem obchodów są różne przejawy odwagi.

Nordic walking – sport na całe życie

Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych nauczycieli do udziału w warsztatach stacjonarnych „Nordic walking – sport na całe życie”, które odbędą się 28 kwietnia, w godzinach 16.00–18.15, w IV Liceum Ogólnokształcącym im. B. Prusa w Szczecinie.

Spotkania z Książką Biograficzną – „Nie koniec, nie początek. Powojenne wybory polskich Żydów”

13 maja ZCDN gościć będzie Annę Bikont – jedną z najbardziej uznanych polskich dziennikarek, reporterek i pisarek, laureatkę wielu prestiżowych nagród, by wymienić Europejską Nagrodę Książkową, Wielką Nagrodę Fundacji Kultury, Nagrodę im. Ryszarda Kapuścińskiego, Nagrodę Historyczną „Polityki”. Jej najnowsza książka „Nie koniec, nie początek. Powojenne wybory polskich Żydów” będzie pretekstem do rozmowy na temat losu ocalałych polskich Żydów i Żydówek w tużpowojennych latach. Wszyscy oni – osamotnieni, otoczeni wrogością, targani wyrzutami sumienia, że to właśnie im udało się przetrwać – podjąć musieli decyzję: co dalej?