Biblioteka Pedagogiczna im. Heleny Radlińskiej (ZCDN) z okazji XVIII Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek (8–15 maja) opatrzonego hasłem ZNAJDZIESZ MNIE W BIBLIOTECE przygotowała dla czytelników i sympatyków różne atrakcje online.
Między innymi można było zajrzeć do istniejącego już od pewnego czasu kącika książki dziecięcej, żeby się przekonać, jak bogaty jest świat serii książek dla dzieci. O kolejną ich odsłonę zadbała pomysłodawczyni, Beata Filus, która – pisząc o Dniu Książki i Praw Autorskich (23 kwietnia) – zwróciła uwagę na to, że jest to jednocześnie dzień urodzin Wiliama Szekspira, a fakt, że 2 kwietnia urodził się Hans Christian Andersen, przesądził o oddaniu mu patronatu nad Dniem Książki Dziecięcej.
W trakcie Tygodnia Bibliotek na stronie internetowej powstały także dwa nowe kąciki: biblioterapeutyczny i książki psychologiczno-pedagogicznej. Obie zakładki stawiają sobie za cel omawianie lektury zainspirowanej nośnym problemem do rozwiązania przez nauczycieli i pedagogów. Kącik biblioterapeutyczny prezentował książki mające pomóc w pozbywaniu się zahamowań, bezpośrednio nawiązując do szkolenia e-learningowego pt. „Biblioterapia w szkole”, przeprowadzonego przez Reginę Czekałę-Kil i Elżbietę Schwarz. Od Reginy Czekały można się było dowiedzieć, że nie ma książki, której nie dałoby się wykorzystać biblioterapeutycznie, a Elżbieta Schwarz pokazywała, jak się do tego zabrać, stosując wypróbowane techniki biblioterapeutyczne. W kąciku psychologiczno-pedagogicznym pojawiły się książki skoncentrowane na skutecznych sposobach komunikowania się ludzi między sobą, co naturalnie połączyło je z przekazem biblioterapeutycznym z kącika i warsztatów.
Podczas obchodów Tygodnia Bibliotek nie mogło zabraknąć gier, quizów, krzyżówek i układanek, które sprawdzały wiedzę literacką i filmową uczestników, dostarczając im jednocześnie najlepszej rozrywki. Zostały przygotowane i opracowane przez Reginę Czekałę-Kil, posiłkującą się narzędziem webowym zwanym Genially, dzięki któremu przedstawiła bogato ilustrowane ciekawostki z historii książki.
Uświęconym zwyczajem biblioteki jest zaproszenie do pisania (storywriting), które zaowocowało opowiadaniem pt. „Znajdziesz mnie w bibliotece albo samotność białych sandałów na dnie Jeziora Osobliwości”.. Za jego ostateczny kształt, jak i opowiadań powstałych w poprzednich latach, odpowiada Barbara Keller. Dziękujemy wszystkim, którzy zechcieli się pobawić w tworzenie tzw. bigosu literackiego, i gratulujemy wyłonionej losowo zwyciężczyni – nagrodzonej książką.
Tegoroczne obchody Tygodnia Bibliotek, mimo ograniczeń spowodowanych pandemią, stanęły na wysokości zadania, jakim jest tradycyjne premiowanie kultury czytelniczej, nawiasem mówiąc realizowane przez naszą bibliotekę nie tylko od święta.