ZCDN

O wolności i solidarności – IX edycja Olimpiady Solidarności

15 marca laureaci pierwszego etapu konkursu z 525 szkół średnich z całej Polski przyjadą do swoich stolic wojewódzkich, by w drugim etapie zmagań o indeks rozwiązać test dotyczący historii Polski lat 1970–1990. W Szczecinie etap wojewódzki Olimpiady Solidarności odbędzie się w Zachodniopomorskim Centrum Doskonalenia Nauczycieli.

Troje uczniów z najwyższymi wynikami z testu stworzy drużynę wojewódzką i w kwietniu pojedzie do Gdańska na trzydniową wizytę studyjną przygotowującą do egzaminów finałowych, które odbędą się w czerwcu w Gdyni.

Na zwycięzców Olimpiady czekają indeksy na uczelnie wyższe, roczne stypendia naukowe oraz atrakcyjne nagrody rzeczowe. Co warte podkreślenia, nagrodami pieniężnymi, jak co roku, zostaną też uhonorowani nauczyciele zwycięskiej dziewiątki finałowej. „Nauczyciele mają duży wpływ na rozbudzenie zainteresowania młodego człowieka dziedzictwem historycznym, ważnym w budowaniu przyszłości i dobrobytu naszej ojczyzny”mówi Danuta Kobzdej, pomysłodawczyni konkursu i zarazem prezeska Fundacji Centrum Solidarności.

Konkurs „Olimpiada Solidarności. Dwie dekady historii” to największy i najbardziej rozpoznawalny ogólnopolski konkurs historyczny dla uczniów szkół średnich w Polsce, sprawdzający wiedzy historyczną dotyczącą okresu 1970–1990. „W latach 80. jako naród dążący do wolności odczuwaliśmy solidarność międzynarodową, dzisiaj dzielimy się nią z naszymi uciemiężonymi braćmi z Ukrainy, którym Rosjanie chcą odebrać wolność”uzupełnia Danuta Kobzdej.

KONTAKT DLA MEDIÓW:
Wiktor Nowak
Koordynator Ogólnopolski Olimpiady Solidarności
Fundacja Centrum Solidarności
w.nowak@fcs.org.pl
tel.: 798 066 993

http://olimpiadasolidarnosci.pl

Podobne wpisy:
Wsparcie w kryzysie psychicznym dzieci i młodzieży

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom pedagogów wobec trudności, z jakimi muszą mierzyć się w pracy z młodymi ludźmi w kryzysie psychicznym, proponujemy przestrzeń do wspólnej dyskusji i wysłuchania ekspertów w tej dziedzinie. Zapraszamy Państwa na konferencję współorganizowaną z Instytutem Pedagogiki US „Wsparcie w kryzysie psychicznym dzieci i młodzieży”, która odbędzie się 9 maja (czwartek) o godz. 15.00 w siedzibie ZCDN-u.

Zmiana organizacji pracy ZCDN-u w długi weekend majowy

Uprzejmie informujemy, że 2 maja (czwartek) Zachodniopomorskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli wraz z Biblioteką Pedagogiczną im. Heleny Radlińskiej oraz Oddziałami Zamiejscowymi w Gryficach i Świnoujściu będzie nieczynne. Za niedogodności przepraszamy.

„Kwestia charakteru. Bojowniczki z getta warszawskiego” – relacja ze Spotkania z Książką Biograficzną

Tym razem współorganizowane przez Zachodniopomorskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Instytut Historyczny Uniwersytetu Szczecińskiego spotkanie z książką biograficzną odbyło w Światowym Dniu Książki i Praw Autorskich. 23 kwietnia gościliśmy Sylwię Chutnik, publicystkę, działaczkę społeczną i promotorkę literatury, współredaktorkę książki „Kwestia charakteru. Bojowniczki z getta warszawskiego”. Obok pisarki udział w rozmowie, poprowadzonej przez Katarzynę Rembacką, wziął prof. Radosław Ptaszyński. Partnerem wydarzenia było Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.