ZCDN

O wolności i solidarności – IX edycja Olimpiady Solidarności

15 marca laureaci pierwszego etapu konkursu z 525 szkół średnich z całej Polski przyjadą do swoich stolic wojewódzkich, by w drugim etapie zmagań o indeks rozwiązać test dotyczący historii Polski lat 1970–1990. W Szczecinie etap wojewódzki Olimpiady Solidarności odbędzie się w Zachodniopomorskim Centrum Doskonalenia Nauczycieli.

Troje uczniów z najwyższymi wynikami z testu stworzy drużynę wojewódzką i w kwietniu pojedzie do Gdańska na trzydniową wizytę studyjną przygotowującą do egzaminów finałowych, które odbędą się w czerwcu w Gdyni.

Na zwycięzców Olimpiady czekają indeksy na uczelnie wyższe, roczne stypendia naukowe oraz atrakcyjne nagrody rzeczowe. Co warte podkreślenia, nagrodami pieniężnymi, jak co roku, zostaną też uhonorowani nauczyciele zwycięskiej dziewiątki finałowej. „Nauczyciele mają duży wpływ na rozbudzenie zainteresowania młodego człowieka dziedzictwem historycznym, ważnym w budowaniu przyszłości i dobrobytu naszej ojczyzny”mówi Danuta Kobzdej, pomysłodawczyni konkursu i zarazem prezeska Fundacji Centrum Solidarności.

Konkurs „Olimpiada Solidarności. Dwie dekady historii” to największy i najbardziej rozpoznawalny ogólnopolski konkurs historyczny dla uczniów szkół średnich w Polsce, sprawdzający wiedzy historyczną dotyczącą okresu 1970–1990. „W latach 80. jako naród dążący do wolności odczuwaliśmy solidarność międzynarodową, dzisiaj dzielimy się nią z naszymi uciemiężonymi braćmi z Ukrainy, którym Rosjanie chcą odebrać wolność”uzupełnia Danuta Kobzdej.

KONTAKT DLA MEDIÓW:
Wiktor Nowak
Koordynator Ogólnopolski Olimpiady Solidarności
Fundacja Centrum Solidarności
w.nowak@fcs.org.pl
tel.: 798 066 993

http://olimpiadasolidarnosci.pl

Podobne wpisy:
Jakie alternatywy w edukacji? O tym przeczytasz w nowym numerze „Refleksji”!

Hasło przewodnie najnowszego zeszytu Zachodniopomorskiego Kwartalnika Oświatowego „Refleksje”, czyli EDUKACJA ALTERNATYWNA, odsyła do nowatorskich, odważnych, nieskrępowanych pomysłów na kształtowanie środowiska oświatowego, które idzie z duchem czasu i nie obawia się ograniczeń. „Edukacja alternatywna, czyli jaka?” – ktoś mógłby całkiem słusznie zapytać. Taka, dzięki której szkoła może się rozwijać w kierunku egalitaryzmu, empatii, współpracy, na czym skorzysta najbliższe otoczenie społeczne: rodzice, grono pedagogiczne i oczywiście uczniowie i uczennice. O tym wszystkim piszą autorki i autorzy szkiców, esejów, felietonów zamieszczonych w najnowszym numerze naszego pisma.

Zmiana organizacji pracy ZCDN-u w okresie wakacyjnym

Uprzejmie informujemy, że od 1 lipca do 30 sierpnia Zachodniopomorskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli będzie otwarte w godzinach 9.00–14.00. Jednocześnie przypominamy, że w związku z planowaną przerwą wakacyjną Biblioteka Pedagogiczna im. Heleny Radlińskiej w Szczecinie oraz Oddziały Zamiejscowe ZCDN-u w Gryficach i Świnoujściu będą nieczynne od 8 lipca do 16 sierpnia.

Kierunki polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2024/2025

12 czerwca ministra edukacji narodowej podpisała dokument, w którym wyszczególnione zostały podstawowe kierunki realizacji polityki oświatowej państwa oraz kierunki realizacji zadań z zakresu nadzoru pedagogicznego w roku szkolnym 2024/2025.
Zachęcamy Państwa do zapoznania się z jego treścią.