Zachodniopomorskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli we współpracy z Instytutem Historycznym Uniwersytetu Szczecińskiego inicjuje cykliczne seminaria „Spotkania z Książką Biograficzną”. Uczestniczyć w nich będą autorki i autorzy biografii – zarówno zbiorowych, jak i indywidualnych, które rzucają światło na przestrzenie dotąd ukryte, dokonują reinterpretacji dotychczasowych ustaleń i prowokują do dyskusji.
Pierwszym gościem będzie Piotr Lipiński, autor biografii reporterskiej Wasilewska. Czarno-biała (Wydawnictwo Czarne, 2023). Według autora, Wanda Wasilewska to „dla jednych renegatka i kolaborantka. Dla drugich – bohaterka i opiekunka Polaków w ZSRR”. Tak zarysowana dychotomia skłania do dyskusji, w której obok pisarza udział weźmie prof. Eryk Krasucki (Instytut Historyczny US). Spotkanie z książką – prezentującą historię „najbardziej znienawidzonej Polki” – poprowadzi dr Katarzyna Rembacka (ZCDN).
Podczas rozmowy podjęte zostaną zagadnienia odnoszące się do obecności kobiet w polityce, sytuacji społeczno-politycznej w II Rzeczypospolitej, losów Polaków na Wschodzie czy przejmowania władzy przez komunistów w Polsce powojennej. Biografia Wandy Wasilewskiej skłania również do zastanowienia się nad kształtowaniem i funkcjonowaniem polityki historycznej – zarówno tej obowiązującej w okresie PRL, jak i tej po transformacji ustrojowej.
Uczestniczący w seminarium nauczyciele, prezentując własne stanowiska, zastanowią się, na ile i w jaki sposób jednostkowa biografia może być wykorzystana w szkolnej narracji historycznej przy analizie określonych zjawisk i procesów historycznych. Zebrane w ten sposób doświadczenia będzie można wykorzystać na lekcjach przedmiotów humanistycznych i włączyć w nie ważną społecznie metodę, jaką jest deliberacja.
Pierwsze spotkanie w ramach cyklu odbędzie się 7 listopada, o godzinie 16.30, w Bibliotece Pedagogicznej im. Heleny Radlińskiej (Zachodniopomorskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Szczecinie).